Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Се случува и во Дубаи: Проектот „The World“ вреден милијарди долари, гледа празно кон морето

Дали ја очекува истата судбина на (не) славниот Фејр фестивал на Бахамите, кој пропадна пред да започне или Дубаи има ас во ракавот?

Проектот наречен The World Islands или Dubai World е составен од 300 мали вештачки островчиња, гледано од птичја преспектива, изгледаат како мапа на светот. Како што сугерира името, тие се наоѓаат во Персискиот Залив, на бреговите на Дубаи.

Не е единствениот ваков проект – недалеку од него истите компании ги изградија познатите Палмови острови. Изградбата на Dubai World започна во 2003 година и заврши во 2008 година. Повеќе од половина од островот беше продаден на приватни инвеститори и тие требаше да станат туристички одморалишта со луксузни вили.

Денес, 18 години и неколку милијарди долари подоцна, скоро сите острови се празни. Што се случува со нив?

Како што споменавме, изградбата на вештачките острови завршија во 2008 година. Малку е непријатно ако се сеќавате на настанот што го обележа. Секако, станува збор за светска економска криза која ги запре градежништвото и инвестициите.

Еколошките организации се спротивставија на изградбата на архипелагот, а имаше тврдења дека островите полека тонат во морето и дека се јавува ерозија на почвата. До денес е нејасно дали овие тврдења на крајот беа точни. Во секој случај, проектот не успеа, бидејќи многу странски инвеститори се откажаа од инвестирање во последен момент.

Денес, само неколку острови, околу триста од нив, се целосно изградени (згради, дрвја, базен, институции). Таканаречен остров Либан, кој се користи за забави, собири и слични комерцијални цели. Срцето на Европа требаше да биде отворено до крајот на 2020 година, но пандемијата на коронавирус ги попречи овие планови. И островот со незгодно име „Кронација“ со своите мноштво луксузни вили беше домаќин на само популарниот YouTube на Томас Брег.

Островите меѓусебно се оддалечени стотина метри – доволно за да погледнете во соседниот двор, притоа одржувајќи ја нивната приватност. Според најавите, тие треба да бидат самостојни. Тоа значи дека тие би рециклирале сопствена вода и отпад, а материјалите како пластика и стакло би ги праќале во Дубаи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement