Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Сензација во БиХ: Острови лоцирани веднаш до Хрватска кои немаат конкуренција во светот…

Во близина на Бихаќ, во селото Рачиќ, се наоѓа туристичката атракција Јаподски оточи. Ова чудо на природата е културно и археолошко подрачје, опкружено со зеленило и сината кралица – реката Уна.Јаподските Острови се неверојатна туристичка атракција на Босна и Херцеговина, лоцирана веднаш до границата со Хрватска. Ада поврзана со дрвени мостови територијално се граничи со прекрасниот национален парк Уна, еден од трите национални паркови во Босна и Херцеговина. Овој парк со своите бои, звуци и слики го одбележа западниот дел на Босна, а интересно е што е оддалечен само 40 километри од Националниот парк Плитвички езера. Припаѓа на висорамнината Уна-Коран и ги вклучува долините на реките Уна и Унц.

Островчињата низ кои тече Уна
Пет речни острови,недалеку од Бихаќ, во Рачиќ, кои по убавина немаат конкуренција во светот, се поврзани со дрвени мостови, а низ нив тече реката Уна, создавајќи каскади и пробивајќи на травертинските бариери. Уредениот туристички центар Јаподски отоци се состои од паркинг, ресторан под кој се слуша шушкањето на реката, бар на плажа и голем простор за кампување. Во согласност со природната рамнотежа, сите објекти се претежно дрвени, а се планира и реконструкција на населбата Јаподија, каква што некогаш постоела на овој простор.

Спијте на дрво, во луксузен шатор, стан или викендица
Со сите убавини што ги нудат островите Јапод, посебно задоволство и искуство создава сместувањето што се нуди таму. Куќа на дрво која ќе ве врати во детството и бајките во кои тогаш уживавте. Освен него, тука се и вистински луксузни дрвени бунгалови, кои ќе ве остават со природа и ќе додадат удобност на вашиот престој, а можете да си понесете и свој шатор

Безгрижни празници, прослави, тим билдинг, момци и девојки
Јаподските острови се идеален избор за семеен, романтичен, но и одмор со друштво. Додека децата ќе можат да се забавуваат во разни игри како фудбал, бадминтон или натрупување кули во песок, за други авантури често одлучуваат компанииte. Рафтинг или сафари со кану на Уна и други речни авантури ќе послужат како добра спортска и адреналинска комбинација за градење тим, роденденски прослави, момчиња …

До островите Јаподски од Загреб ќе стигнете за помалку од 3 часа, а задолжително прошетајте ја Бихаќката и посетете го Националниот парк Уна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement