Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Седумте чуда на Португалија: Прекрасни градби кои победија во конкуренција на дури 800 кандидати

Секој вистински љубител на Португалија веројатно има при рака список наречен „7 чуда на Португалија“. Ова не е произволна листа на желби или начин да се победат најубавите атракции, туку вистинска категоризација на португалското Министерство за култура. Од речиси 800 кандидати, само седум се избрани за престижната листа на архитектонски чуда што мора да ги искусите. Па, да почнеме од север кон југ.

Замокот во Гимараеш

Монументалната средновековна тврдина на северот на Португалија била изградена во 10 век како воена тврдина. Во средниот век служел и како кралска резиденција, а денес стои гордо обновен на рид, опкружен со парк-шума и отворен за љубопитни посетители.

Манастирот Батала

Доминиканскиот манастир во градот Батала е еден од најубавите португалски мануелински стил. Кога велиме дека нешто е во мануелински стил, тоа значи дека е богато украсено, особено со орнаменти кои потсетуваат на море, поморски експедиции и географски откритија – затоа што тогаш е создаден овој стил.

Дури седум кралеви помогнале во финансирањето на изградбата на овој манастир, а овој не се откажал. Значи, манастирот е всушност недовршен, но вие не би го ни забележале додека стоите со отворена уста во чудо.

Манастирот Алкобака

Друг средновековен манастир се наоѓа во централниот дел на земјата, во градот Алкобака. Основан е во 12 век, а денес во него се сместени саркофази кои го чуваат споменот на трагичната љубов. Станува збор за кралот Педро I и неговата љубовница Инес де Кастро која ја убил таткото на Педро. Материјал за португалска теленовела, нели? Комплексот е огромен, па одблизу може да ве однесе цел ден. Барем за среќа, доволно е кафе во зелен и богат внатрешен двор.

Замокот Обидос

Прекрасната тврдина на ридот е само дел од огромниот фортификациски комплекс чии ѕидини го покриваат целиот град. Кога археолозите започнале со истражување, откриле древен форум и бањи во него. Не е ни чудо што подоцна го презеле Визиготите и муслиманите. Тој претрпе големи штети за време на земјотресот во 18 век, но подоцна е обновен и денес блеска во ново-старо руво.

Палатата Пена

Шарениот замок на португалската ривиера на убаво време е видлив од Лисабон. Тоа е национален споменик и штитеник на УНЕСКО кој штом еднаш го видите, никогаш не го заборавате. Иако денес изгледа магично, започна скромно, со изградба на мала капела на ридот. Долго време ова беше тивка и мирна оаза за медитација и молитва, а во 18 век беше уништена во земјотрес. После тоа, оваа необична мешавина на стилови што привлекува илјадници туристи се издигна од пепелта.

Манастирот Јеронимос

Уште еден, но поранешен манастир. И повторно, прекрасен пример за стилот на Мануелина во архитектурата. Елегантното готско здание беше завршено во почетокот на 17 век, на истото место каде што славниот истражувач Васко де Гама ја помина својата последна ноќ во Португалија пред да тргне на својата експедиција. Овде членовите на редот на Свети Јероним се молеле за морнарите и кралот, па денес овде се наоѓа гробот на Васко. Интересното нешто што ќе го забележите овде е т.н Тајландскиот павилјон, изграден во Бангкок и транспортиран со брод во Португалија во 2011 година, на 500-годишнината од пристигнувањето на Португалија во Тајланд.

Кулата Белем

Симбол на португалската поморска и трговска моќ, изграден е во 16 век на брегот на Лисабон за да го заштити градот. Подоцна служел како затвор и царинарница, а во 20 век бил реновиран и претворен во светилник. На неговата фасада ќе забележите интересни орнаменти, како мали фигури на носорог кој пристигнал во Португалија во 1515 година како дипломатски подарок од Индија (вистински носорог, а не релјеф). И во спомен на славните денови, сè уште го чуваат 16 прозорци со подготвени топови…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Fine Living

Талентираните архитекти на студијата MAD можат да добијат инспирација од се, дури и од портокалови портални кранови! Со новиот проект тие учествуваа на меѓународниот...

Advertisement