Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Саудиска Арабија ќе добие нов уникатен хотел

Како што потенциравме во изминатите неколку недели, Саудиска Арабија се движи со брзина на светлината по патеката што ја води до титулата крајна туристичка дестинација

Проектот Црвеното Море сигурно има голема улога во таа приказна, со помош на фасцинантна креација наречена Корал Блум, во која ќе има 50 одморалишта, 22 острови, терени за голф и многу повеќе, додека сега, како шлаг на тортата, се појавува Хотел 12 Умахат Ал Шејк, чиј дизајн е исто така потпишан од Фостер + Партнери, одговорен за Red Sea Projects.

Foster + Partners дизајнираа еден од трите хотели планирани за островот Умахат АлШајк. Другите двајца ќе го добијат потписот на Кенго Кума и соработници и студиото Кила Дизајн. Џерард Евенден, раководител на студиото Фостер + Партнерс, го дизајнираше хотелот со допир на нежност, со пристап што нема да ѝ наштети на природната средина, објаснувајќи: „Како ги носите луѓето на места што досега не сте ги посетиле? И како го правиш тоа без да повредиш ништо? Сè се сведува на изградба на повеќе средини и надградба на веќе постоечкото место, наместо да го уништуваме “. Мора да признаеме дека ова е навистина креативен пристап кон создавање на подеднакво уникатен хотел со прстени.

Овој хотел ќе располага со серија вили со покриви со дрво, ресторани и бројни места за уживање, додека еден дел ќе се протега на Црвеното Море и веќе се смета за најамбициозен туристички проект. Прекрасната кружна патека е изградена за да нуди пристап до спектакуларна низа станови, создадени во форма на соја над морето. На крајот, можеме да кажеме дека хотелот ќе биде неутрален во јаглерод и ќе биде целосно снабден со обновлива енергија и нема да користи пластика за еднократна употреба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement