Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

САНКТУАР КИСАВА – ЕКОЛОШКИ, ЛУКСУЗЕН РАЈ НА МОЗАМБИКА

Сместено на островот Бенгуера во Мозамбик, одморалиштето Кисава Светилиште сака да се вклопи во својата природна околина.

Ширејќи се на плажата на овој остров, неговите шуми и песочни дини, одморалиштето ќе има дванаесет бунгалови со една спална, двособни и три спални. Секој ќе има своја приватна површина за плажа, базен, тераса на отворено, засенчена просторија за живеење, летна кујна, кутија за масажа, лични електрични велосипеди и делови украсени и опремени со парчиња од локални уметници. Покрај приватни простории, одморалиштето ќе понуди четири ресторани, тениски игралишта, спортови на вода и два бара.

Развиен преку партнерство помеѓу претприемачката Нина Флор и Центарот за научни студии Базаруто, непрофитна организација посветена на зачувување на локалниот суптропски екосистем, одморалиштето Кисава Светилиште ќе биде испечатено во 3Д со употреба на локален песок и морска вода за да се намали загадувањето.

Изградбата на одморалиштето ќе заврши во средината на следната година, додека цените на сместувачките единици ќе започнат од 8.000 долари за ноќ.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Да почнеме со лошите вести – за жал, ниту една од овие жени не се најде на оваа листа благодарение на нивната работа, имено,...

Fool Moon

Форест Гамп, главниот јунак на филмската адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, доби најмногу гласови. Филмот на Роберт Земекис од...

Cotton Club

Во тековниот, октомвриски број на списанието ELLE, ќе најдете моден едиторијал под наслов „Misfits“ кој ја покажува убавината и односот на младите генерации од...

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...