Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Само кога би можеле да патуваме: 7 запуштени плажи во Европа кои ве оставаат без зборови

При составувањето списоци со најубавите плажи во Европа, во нив најчесто ќе бидат португалскиот Карвоеиро, розовата плажа Елафониси во Грција или Нотр Дам во Porquerollesu, Франција. Но, има и многу прекрасни плажи кои биле неправедно запоставени.

Es Trenc, Mallorca
Бидејќи живата често достигнува 40 степени во термометарот, не е ни чудо што луѓе од целиот свет се насочуваат кон островот Мајорка. Или така беше пред пандемијата на коронавирусите. Ако патот ве однесе тука, посетете ја плажата Ес Тренц. Не можете да стигнете со автомобил, но верувајте ми – тоа ќе ви се исплати. Природниот брег е заштитен од изградба, а два километри бели песочни плажи нежно го бакнуваат морето. Секој што сака сенка ќе може да го најде во борова шума, каде што порано се криеле шверцери.

Formentera, Ibiza
Западниот Медитеран крие многу убавини, а една од нив секако е островот Форментера. Често ја нарекуваат малата сестра на островот Ибица. Форментера е совршено место за одмор, но исто така и вистинското место за оние кои бараат малку поинтензивна забава. Вреди да се посети црвената плажа Cala Saona, која е рај за нуркачите. И, ако ви здосади да се лажите на плажа, секогаш можете да се прошетате со брод околу островот.

Арифана, Португалија
Со текот на годините, брановите на Атлантикот направија прекрасни, длабоко скриени заливи во карпите на Алгарве и создадоа едни од најубавите плажи во Европа. Арифана е релативно мала, оддалечена е само половина километар, но е рај за сурферите. Ако сте сурфер, дефинитивно препорачуваме да ги посетите заливите во северниот дел кога е можно. Дали ве интересира повеќе тивок одмор? Не грижете се, има и остатоци од мавритански урнатини и мали ресторани кои служат свежо фатени и подготвени специјалитети од морска храна.

Вулиагмени, Атина
Не можевме да издвоиме само една од многуте прекрасни плажи што ја опкружуваат Атина, затоа го издвоивме целиот брег. На неа ќе најдете безброј скриени заливи каде што ќе можете да го натопите грчкото сонце. На само еден час возење западно од Вулигмени е прекрасната плажа Тимари. Пливајте во совршено мирно море и потоа освежете се во еден од многуте ресторани лоцирани покрај брегот.

Пинарело, Корзика
Со два километри бели песочни плажи жалени од брановите, Пинарело во Корзика е едно од оние места што едноставно не сакате да ги напуштите. Плажата е опкружена со прекрасна борова шума што и дава посебен мирис.

Келебеклер Вадиси, Турција
Во превод, долината на пеперутките, до која се стигнува со брод или пеш по стрмна патека. Овој залив е една од најдобро чуваните турски тајни. Името го добила по тоа што е населена со дури 60 видови ретки пеперутки кои до неодамна биле нејзините единствени жители. Ако сте еден од оние кои претпочитаат да ја истражуваат природата отколку да пливаат и да се сончаат – овој залив е вистинското место за вас. И, кога ќе се уморите од истражување, можете да направите кратко попрскување во Азурниот брег или под два мали водопада.

Кинанс Коув, Корнвол
Ретко кој можеше да ве убеди дека на британските острови има плажа што многу потсетува на плажите во Карибите, но тоа е сосема точно. Корнвол е богат со прекрасни плажи опкружени со зеленило, но се издвојува плажата Kynance Cove. Сместено е на полуостровот гуштер, а областа е прогласена за област со исклучителна природна убавина. Златните песочни плажи се опкружени со прекрасно зеленило, чисто сино и со многу пештери за истражување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Закотвен во бетонскиот океан Хонг Конг, трговскиот центар Whampoa има невообичаена глетка што го рефлектира поморското наследство на градот, но исто така овозможува и...

Four Seasons

Маурициус има една необична коинциденција, а тоа е дека една од неговите најпознати туристички атракции е прилично слична на нејзиното знаме. Имено, знамето на...

Green Tea

Глобалниот тренд на фототерапија се појави пред неколку години. Селфито со футуристички маски кои испуштаат црвено, сино или зелено светло беа објавени од главните...

Cotton Club

Ниту една жена не може да одолее на овој моден додаток! „Headband“ венчиња како оние што ги прослави Блер во серијата „Gossip Girl“ се враќаат на модната сцена....

Advertisement