Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Романтичната Севиља: Осум атракции со бисери од Андалузија кои не треба да се пропуштат…

Регионот е познат по своите вина, борби со бикови, раскошни вили со базени и прекрасни места каде што може да се забележи влијанието на арапската култура. Главниот град на регионот, Севиља, има население од речиси 700.000 жители и е четврти по големина во Шпанија. Севиља е богата со уметнички богатства, па е мета на многу туристи. Ви носиме неколку идеи што да посетите во Севиља.

Кога мислиме на Андалузија, гледаме ориентална архитектура, тесни улички, палми, портокалови дрвја на градските улици и романтични внатрешни градини со фонтани, па не е чудно што Хемингвеј го опиша овој шпански регион како „совршено место за меден месец“. .

Севиља е украсена со мешавина на различни стилови: покрај блескавите споменици на арапската уметност, како што се Алказар и камбанаријата Гиралда, има и ремек-дела на готската уметност, а меѓу нив е и прекрасната катедрала. Од 1987 година, тие се вклучени во листата на УНЕСКО за светско наследство во Европа.

  1. Катедралата во Севиља – изградена во 15 век, е едно од најголемите архитектонски богатства на Севиља. Таа е меѓу најголемите готски европски катедрали и е украсена со големо количество злато.
  2. Замокот Алказар – се наоѓа веднаш до катедралата, а неговата изградба започнала далечната 1181 година. Изградбата траела цели 500 години и тоа е причината што во замокот можат да се видат различни стилови на градба, од Мудеџарите до ренесансата.
  3. Торе дел Оро – оваа кула е всушност голем часовник изграден од Алмохадите како караула и одбранбена кула. Дефинитивно е една од атракциите што мора да ги видите.
  1. Градско собрание – оваа зграда од 16 век е изградена во ренесансниот плетен стил, а мајстор одговорен за изградбата е познатиот градител Диего де Риано.
  2. Универзитет – лоциран на местото на првата фабрика за тутун во Европа – La Antigua Fábrica de duhani.
  3. Plaza de España – се наоѓа во популарниот парк Марија Луиз. Плоштадот е изграден според проектот на архитектот Анибал Гонзалет од Exposición Ibero-Americana во 1929 година.
  1. Barrio Santa Cruz – оваа област ќе ве воодушеви со своите шармантни кафулиња и ресторани, сместени во центарот на градот.
  1. Casa de Pilatos – палата изградена во величествените стилови на готика, ренесанса и муџедара. Денес е музеј и е една од најважните атракции на Севиља.

Додека шетате низ Севиља, не пропуштајте ги нивните специјалитети од свинско месо, сендвичи со пршута, ладни супи идеални за лето или портокалово вино. Ако вашето патување во овој прекрасен шпански регион допрва доаѓа, искусете ги вкусовите на Андалузија дома. Во неделата од 20 до 26 јуни во Лидл, уживајте во вкусовите на Андалузија и пробајте ги сите нивни деликатеси. Таа недела навистина можете да патувате низ светот со храна бидејќи тогаш ќе можете да уживате во вкусовите на Америка. Посипете ја медитеранската исхрана со обожаваната „храна за удобност“ од другата страна на езерцето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement