Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Речиси без никаков криминал: Земја на ригорозни закони во која непуштањето вода во тоалет се казнува со 100 евра

Градот-држава лежи на главниот остров и вклучува дополнителни педесет, поточно 63 помали соседни острови…

Оваа мала земја на Малајскиот полуостров ве поканува да ги посетите знаменитостите, да ја вкусите најдобрата улична храна во светот и да создадете незаборавни искуства кои ќе ги паметите цел живот. Тој е еден од само трите суверени градови-држави кои сè уште постојат во светот, но единствениот град кој исто така е остров. Но, не дозволувајте тоа да ве измами бидејќи оваа земја нуди многу активности и неверојатен спектакл на игра со осветлување и архитектура. Подолу ќе најдете повеќе за Сингапур, а ние ви носиме неколку совети кои ќе ви помогнат да го испланирате вашето патување.

Градот-држава лежи на главниот остров и вклучува дополнителни педесет, поточно 63 помали соседни острови. Градот Сингапур се разликува од соседните азиски метрополи најмногу по чистота и уредност, а градот е познат и како богата дестинација со најдобриот аеродром во светот. Аеродромот во Сингапур е меѓународен центар, што значи дека летовите со остатокот од планетата се одлични и ќе најдете директен лет до речиси секоја метропола во светот.

Туризмот е во подем и комуникацијата не е проблем за туристите бидејќи англискиот е официјален јазик. Не треба да се грижите за безбедноста бидејќи Сингапур е една од најбезбедните земји во светот и има намера да остане така. Познат е по своите строги закони, кои навистина важат овде, а некои од нив можеби ќе ви изгледаат смешни.

Еден од овие закони забранува продажба на гуми за џвакање. Вие како турист можете да внесете едно или максимум две пакетчиња, но сите поголеми количини ќе ви ги одземат на аеродром. Интересно! Зборувајќи за смешни закони – еве еден практичен. Во Сингапур постои вистински закон против не пуштање вода во јавен тоалет после употреба, а ако ве фатат како не пуштате вода, ќе бидете казнети со 150 SGD, што е сто евра. „Браво мајстори“!

Сингапур е главен град на земјата и единствениот град. Тоа е голем деловен и трговски центар. Правилата на Западот навистина не важат овде. Можете да се пазарите дури и во најмодерните трговски центри.

Јавниот превоз е совршено организиран, но сепак можете да го посетите градот пеш и да го искусите светот на глетки, звуци и мириси. Сингапур е навистина спектакуларен.

Препуштете се на мирисите на малата Индија или истражете го Кинескиот град, каде што ќе сретнете рикши со звучници и традиционални кинески пазари и продавници. Направете обиколка на Мала Индија со водич кој вклучува застанување во традиционалните продавници и каде што ќе научите многу фасцинантни приказни и забавни анегдоти. Она што е заедничко за сите делови на градот е храната. Совети за евтина и добра храна ќе ве одведат до едноставни ресторани, кои се исклучително вкусни. Сингапур има богато колонијално минато, чиј дел се наоѓа во интересниот хотел Рафлс. Токму таму можете да се почестите со вкусен коктел од Singapore Sling и да јадете кикирики додека фрлате лушпи на подот.

Што друго да се види во град од пет милиони? За почеток, најдобро е да се искачите на терасата Марина Беј Сендс на 57-ми кат, каде што можете да уживате во спектакуларни погледи и уште поголемо зајдисонце. Самиот хотел е инженерско чудо.

Една од најголемите атракции е Градините покрај заливот, градини составени од три дела – јужен, источен и централен – населени со повеќе од половина милион растенија. Flower Dome, најголемата стаклена градина во светот, се наоѓа во јужниот дел. Областа Cloud Forest создава услови типични за надморска височина помеѓу 1000 и 2000 метри во тропските предели. Комплексот има и различни булевари со дрвореди и структури на дрвја кои наликуваат на супердрва.

Значајна икона на Сингапур е статуата на Мерлион, која е и маскота на земјата. Има глава на лав, Сингапур – што во превод значи град Лавот, и тело од риба, кое го претставува риболовното минато на градот. Во градот има пет официјални статуи на Мерлион, сите со различни големини, а највисоката достигнува висина од 37 метри. Ако доаѓате во Сингапур за авантуристичка авантура, задолжително истражете го забавниот парк River Safari. Таму ќе сретнете панди, големи риби, мали крокодили и многу други животни, како и авантуристички активности.

Доколку сакате да поминете уште неколку дена во Сингапур, одете на островот Сентоса. Сентоса нуди спектакуларно ноќно шоу на отворено наречено Wings of Time. Гледајте 3Д проекција, ласерско шоу и огномет што ја поттикнуваат приказната за Шахбаз, древна птица која патува низ времето и просторот. Островот е познат по тоа што е место за забава и релаксација и е убав начин да се заврши секој одмор. Има безброј плажи и тематски паркови за истражување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement