Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Рај за скијачи: Места со најдобри ски патеки во Австрија

Како што се приближува зимската сезона, скијачите полека почнуваат да изразуваат желба да скијаат. За жал, повеќето страствени скијачи оваа зима можеби нема да сметаат да ги исполнат овие (ски) желби, поради сегашната пандемија на ковид 19 која постои исто така во Австрија. Додека сонуваме и се надеваме дека состојбата со вирусот ќе се стабилизира или ќе се стави под контрола (вакцина), ќе ги разгледаме најдобрите скијачки центри што постојат во Австрија.

St. Anton

Најпознатото скијачко одморалиште во Австрија е дел од меѓусебно поврзаниот ски регион Арлберг, кој се состои од неколку одморалишта поврзани со над 85 лифтови и 300 километри писти. Непотребно е да се каже, скијањето тука е одлично, особено за средните и напредните скијачи. Опциите надвор од патеката се извонредни, особено под врвот на Валуга (2812 метри). Ова е исто така најдоброто австриско одморалиште за слободни скијачи. Туристи, исто така, се собираат тука по модни бутици, широк избор на хотели и пансиони, но исто така и добра забава, која започнува во баровите на падините, како познатиот Mooserwirt со почеток околу 16 часот, и продолжува до доцна во ноќните клубови.

Lech

Иако е поврзано со St. Anton во серија возбудливи патеки над неколку планини, Lech има сосема поинаква атмосфера, со жив животен ски, а не со бучен ноќен живот. Тој нуди софистициран гламур и затоа се смета за најелитно австриско скијачко одморалиште. Има одлични, луксузни оброци во селото и по падините.

Пред сè, Lech е одморалиште за сериозни скијачи, благодарение на големиот снег во прав и (реткост во Австрија) вртење со вртоглаво. Може да скијате цел ден и никогаш да не ја преминувате истата патека. Најпознати се оние лоцирани на 22-километарската патека Бели прстен, која овозможува спуштање од 5500 метри, без враќање назад и прекрасен пејзаж.

Kitzbuhel

Ова е одморалиште за малку постари скијачи кои сакаат да седат во крзнени палта надвор на кафе-бар терасите, да купуваат во прилично пастелниот стар град и да уживаат во раскошните велнес-одморалишта. Сепак, нека не ве залажува. Kitzbuhel на Тиролските Алпи ужива во 200 снежни денови и некои од најдобрите австриски скијачки спортови, вклучувајќи ја и познатата патека Hahnenkamm, местото на кое се одржува Светското првенство. Може да потрае цел ден скијање од Hoolerback назад до Kitzbuhel, без никогаш да го користите истиот лифт двапати. Вкупно 54 лифтови поврзуваат падини на 180 километри.

Dachstein-Tauern

На еден час од Салцбург во северна Штаерска со фокус на одморалиштето Schladming, овој регион е одлична опција под радарот за средни и напредни скијачи благодарение на над 100 лифтови „преминати“ преку четири планини со 230 километри патеки. Елитни скијачи тренираат тука, а црните патеки на Reiteralm се вистински предизвик. Големата надморска височина значи постојани доверливи услови на снег, можност за скијање на глечер и некои возбудливо долги патеки, како што е Hochwurzen во вредност од 7,7 километри. Hochwurzen е добра семејна опција, со полесни падини, забавен парк и одлично трчање со тобоган. Врвот Dachstein на 2700 метри има неколку забележителни погледи со стаклено дно.

Serfaus-Fiss-Ladis

Иако не се добро познати на меѓународно ниво, овие три поврзани села на час од Инсбрук обезбедуваат патеки од 180 километри за сите нивоа на скијачка способност. Тие се исто така едно од најдобрите семејни одморалишта во Европа, благодарение на одличните ски училишта и детските клубови. Постојат патеки за цевки, замоци за отскокнување, трки со санки и патеки низ шумата. Деца на возраст од три години можат да се приклучат на воведни часови за скијање, додека рестораните нудат салони, простории за игри и паркинг за автомобили. Селата се со низок профил, опуштени, па дури и возрасните не ја пропуштаат забавата благодарение на одличните ресторани, велнес-објекти и изненадувачки енергичен апре ски-забавите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement