Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

РАЈСКИ ПОГЛЕД КОЈ СТАНА ВИРАЛЕН ХИТ И ОМИЛЕНО МЕСТО НА ИНФЛУЕНСЕРИТЕ: Дали знаете за овој магичен остров во облик на делфин?

Чудото на природата кое благодарение на социјалните мрежи стана вирален хит во светот на патувачките инфлуенсери, мора да го посетите барем еднаш во животот. Покрај тиркизното море и прекрасните плажи, ќе ве воодушеви и фактот што овој остров има облик на омилен морски цицач – делфин.

Една од најубавите медитерански атракции што ги откривме деновиве е дефинитивно магичниот италијански остров Гало Лунго, кој се карактеризира со необичната форма на делфин. .

Иако многу луѓе ја поврзуваат Италија првенствено со гондоли, римскиот Колосеум, брегот на Амалфи и сицилијанските слатки, земјата има многу повеќе да им понуди на туристите отколку возбудливите дестинации. Не велиме дека не сме заљубени во пространоста и ридовите на Тоскана или дека не вреди да се посети Пиза, но секако тврдиме дека Италија има и вистински мали скриени природни скапоцени камења кои вредат за патување.

Имено, една од таквите прекрасни италијански атракции е островот Гало Лунго, кој славата ја стекна благодарение на обликот на делфинот. Кога ова островче се гледа од воздух, односно од птичја перспектива, изгледа токму како делфин кој скока од вода, а на социјалните мрежи беше популаризиран со фотографии од патувања направени со помош на дронови, од воздух .

Бидејќи Италија има повеќе од 80 острови и островчиња, ова е само еден од нив кој вреди да се посети, а мораме да признаеме дека според нас е и еден од највпечатливите. Овој прекрасен остров во облик на делфин се наоѓа помеѓу Позитано и Капри и е дел од архипелагот познат како „Сиренаус“ или „Галос“. Тој е најголемиот од групата острови лоцирани во оваа област, а воедно и најпознат.

Прекрасните тиркизни морски бранови ја прелеваат големата широка карпа што ја формира „опашката“ на островот, додека стеснетиот дел од карпите на горниот дел од островот наликува на врвот на делфинскиот нос од воздухот. Со зеленилото на островот, карпестите плажи и чистата морска вода, овој остров изгледа како да припаѓа на рајската градина, а интересна е и неговата историја.

Самото име на областа каде што се наоѓа, „Сиренус“, доаѓа од зборот за сирени, за кои се верува дека престојувале на Гало Лунго и ги намамиле морнарите на пропаст во длабоките морски води. Покрај овие легенди, островот има и богата историја. Некогаш на него имало манастир, затвор и стражарница, а интересно е што обиколката на островот е всушност забранета за туристи, па неговите брегови можат да се посетат само ако се закотви на некоја од плажите на островот со приватен брод.

Меѓутоа, доколку имате дополнителни пари, италијанската влада дозволува островот да се изнајмува за приватни цели, но оваа ‘игра’ скапо ќе ве чини. Би рекле дека вакви инвестиции не се ни потребни, бидејќи на овој бајковит остров најдобро му се восхитува од воздух – кога блеска во својот делфински раскош.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement