Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Приватни острови кои повторно ќе ве поврзат со природата

Приватните островски одморалишта често се наоѓаат во најубавите живеалишта на Земјата.

Доаѓајќи во сите форми и големини, приватните острови лесно се едни од најлуксузните дестинации во светот. Тие не само што нудат приватност и безбедност, туку често се и ексклузивни – со само неколку својства. Тие ни даваат можност да уживаме во вистински рај, со наше сопствено темпо, мал број други туристи и сите погодности што може да ми паднат на ум. Подредени на нивните гости, приватните острови се вистински оази на задоволство и убавина, како нешто божествено што не е дел од нашата планета.

Сепак, тие исто така бараат огромна одговорност, бидејќи се опкружени со потенцијално кревка или загрозена флора и фауна. Свесни за овие проблеми, нивните сопственици честопати влегуваат во одржливост, ставајќи го во срцето на нивната пракса.

Овој пат, ви презентираме шест прекрасни дестинации, што е доказ дека луксузот и еколошката одговорност можат многу лесно да одат рака под рака, доколку имате волја.

Островот Лаукала, Фиџи
Еден од трите мали острови крај брегот на Тавеуни, островот Лаукала е приватно островско одморалиште сместено меѓу 1.400 хектари дождовна шума покрај кристално чистите води. Одморалиштето има 25 вили дизајнирани во традиционален фиџиски стил со модерни новости. При изградбата биле користени природни локални материјали, вклучувајќи покриви од слама направени од саго палми, дрва и традиционално ткаење на кокосова лушпа наречена „маги маги“.
Друг начин на кој островот Лаукала се фокусира на одржливоста е користење локални производи за своите ресторани и бањи. Постојат бројни органски фарми и градини на островите кои одморалиштето ги користи за производство на зеленчук, билки и зачини, овошје и цвеќиња. На овој начин, одморалиштето не само што создава кружно производство на храна и производи, туку исто така дава и автентичен увид во фиџиската култура и што нуди тропската клима.

Северен остров, Сејшели
Сместен во срцето на Сејшелите, Северниот остров е едно од најдобрите приватни островски одморалишта во светот за оние кои бараат приватност и осаменост. Одморалиштето има само единаесет вили распостранети на целата површина на островот среде неверојатна тропска глетка. Северен остров се гордее со создавање персонализирани и прилагодени искуства за оние што престојуваат; Гостите можат да уживаат во широк спектар на активности – од крстарење на зајдисонце и водени прошетки до спа третмани и јога – и вечера, со сите менија дизајнирани во соработка со готвачот, Акира Бек.
Северниот остров беше прогласен за еден од Топ 100 одржливи дестинации во 2019 година од страна на организацијата Geen Destinations, ставајќи ги одржливоста и еколошките практики во центарот на својата филозофија. На пример, сите вили се рачно изработени за да се минимизира влијанието на островот, додека употребата на пластика е целосно елиминирана. Одморалиштето има и програма за заштита и рехабилитација на островот наречен Ноевата арка, кој повеќе од две децении ги штити и обновува загрозената фауна и флора.

Бавах Резерват, Индонезија
Малку поразличен од другите приватни острови на оваа листа, резерватот Бавах всушност содржи шест тропски острови во архипелагот Индонезиски Риау. Само четири и пол часа патување од Сингапур, резерватот се гордее што е „природно игралиште“, нудејќи активности кои вклучуваат нуркање, едрење, кајак, разглед на ѕвезди, часови за готвење и приватна вечера на нејзините плажи.
Резерватот Бавах е исто така првото одморалиште за добивање на сертификација од WWF Индонезија и програмата Signing Blue, која го признава фокусот на одморалиштето кон зачувувањето на морето и одржливоста. Не само што Бавах започна своја добротворна организација, фондацијата „Анамбас“, туку и самото одморалиште е дизајнирано да има минимално влијание врз животната средина. На пример, за изградба на одморалиштето беа користени локални и рециклирани материјали, а беа ангажирани специјални нуркачи кои ја водеа конструкцијата на пристаништето за да го заштитат коралниот гребен.

Островот Брандо, Француска Полинезија

Достапно само со приватен одморалиште, Брандо е ексклузивно приватно островско одморалиште со 35 вили во близина на Тахити, Француска Полинезија. Неговата политика е „опуштен луксуз“ што најдобро го користи убавото опкружување; активностите на островот вклучуваат нуркање, возење велосипед, гледање птици, веслање и нуркање под вода, дозволувајќи им на гостите да нуркаат во природата и да ја истражат беспрекорната идилична пустина на островот.
Секој аспект на брендот е дизајниран со природната средина во предвид, со фокус на неутралност на јаглерод. Зимскиот центар е сертифициран со платина LEED – највисоко можно ниво на акредитација – сите градежни материјали се локални, обновливи или имаат рециклирани компоненти. Брандо е целосно неутрален во јаглеродот, потпомогнат од пионерската климатизација која користи длабока морска вода како единствен извор на ладење. Сите вили се исто така дизајнирани да се вклопат во дрвјата и да не бидат пречка на плажа.

Одморалиште на приватниот остров Кокомо, хотел Фиџи
Сметано за едно од најексклузивните приватни одморалишта во светот, ултра луксузниот остров Кокомо се состои од пет прекрасни резиденции и 21 вила на 56 хектари идиличен, недопрен пејзаж. На островот, гостите можат слободно и целосно да уживаат колку што сакаат, без разлика дали станува збор за нуркање на Големиот гребен на Астролаба – четвртиот најголем гребен на светот околу островот – и сурфање или јога на плажа и посета на скриените водопади Кадаву.
На островот Кокомо на Фиџи, луксузната понуда е исто така избалансирана со силна посветеност на одржливоста – одморалиштето неодамна се приклучи на еколошката хотелска група „Regenerative Travel“. Зачувувањето на океанот е во првите редови на зелените практики на островот Кокомо, а одморалиштето има свој тим морски биолози кои водат низа проекти, вклучително и реставрација на корали и заштита на морското животно ража. Дизајнот на одморалиштето исто така се фокусираше на минимизирање на неговото влијание врз животната средина; вилите и резиденциите се инспирирани од фиџиската култура и користат природни материјали низ целиот свој простор.

Приватниот остров Никои, Југоисточна Азија
Уште еден приватен остров лоциран во Азија, островот Никои е лесно достапен од Малезија, континентална Индонезија и Сингапур. Опкружен со корални гребени и бели песочни плажи, островот со површина од 14 хектари е тропски рај во своите најдобри времиња, во кој има дождовна шума со природни дрвја Бања и мноштво разновидни диви животни. Гостите кои престојуваат на островот Никои имаат пристап до низа активности, од нуркање на гребен до авантури низ прашума и релаксирачки екскурзии до бањата поставена во три големи сафари шатори.
Секоја од вилите има свој простор на плажа, сместен на северната и јужната страна на островот Никои, природно е подигнат од земјената површина, што придонесува најмногу за фантастичните погледи, а исто така функционира и како природен систем за вентилација што го фаќа морскиот ветре. Одмаралиштето се придржувало до строгите принципи на одржливост од самиот почеток, а зградите ги граделе локалните тимови со употреба на материјали, вклучувајќи дрво од лешник извлечени од плажите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement