Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Прекрасно бегство од реалноста: Пролетта го открива најубавото лице на Прованса во овој замок од бајките…

Среде живописно француско село најдовме замок од бајките со базен и рајска градина која опива со убавината на секој агол.Замокот може да се изнајми во целост, а достапни се и посебни соби, внимателно уредени во автентичен ренесансен стил, полн со антички парчиња мебел и интересни детали.Ваквото сместување е вистински рај за сите естети и оние кои сакаат мир и тишина, онаков кој долго се памети и ретко се наоѓа.

Од памтивек, Прованса привлекува бројни посетители со убавината на своите пејзажи, неверојатно шармантните полиња со лаванда и сончогледи, маслинови градини и лозја и живописни камени куќи лоцирани во средината на нив. Секое место во овој идиличен југоисточен дел на Франција може да се гордее со нереални сцени кои изгледаат како слики од најубавите разгледници, а најдовме еден скапоцен камен лоциран среде ридови, грмушки и лозја.

Сен-Виктор-ла-Кост е село сместено помеѓу Авињон и Узес, скриено надвор од пространата патека, далеку од метежот и вревата на градовите и реките на љубопитни туристи, со само неколку типични селски продавници и бар и ресторан во сенка на чинар. Насекаде се расфрлани мали живописни и расцутени улички обложени со костени и прекрасни стари камени куќички.

20-минутно пешачење по кратка, но стрмна патека води до еден од најшармантните средновековни замоци изградени од семејството Сабран околу 1125 година, кој долго време стоел напуштен. Надворешниот ѕид со процепи со стрелки и отвори е недопрен. Заоблената форма на замокот што може да се види од далечина е само оптичка илузија создадена од рамните ѕидови стратешки поставени еден до друг, а тврдината и нејзиниот свод водат до бајковит внатрешен двор од 1.500 квадратни метри, уште еден голем соба со засводен таван и капела и стражарница.

Панорамскиот поглед од самиот замок го одзема здивот на сите кои се наоѓаат овде, ширејќи ги пред нивните очи сцените на селата опкружена со лозја од кои доаѓаат врвните вина на брегот на Рона.Замокот може да се изнајми во целост, а достапни се и посебни соби, внимателно уредени во автентичен ренесансен стил, полни со антички парчиња мебел и интересни детали кои на секој агол му даваат уникатност и раскош.

Прекрасен базен е достапен за сите гости, сместен среде божествена градина полна со миризливи рози, хидрогени и јасмин, а токму моментите на релаксација до него, ограничената достапност на Wi-Fi поради густите камени ѕидови а креветите достојни за кралските семејства покриени со најфина постелнина од египетски памук се гаранција за одмор од соништата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement