Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Прекрасен Салзбург: 5 работи што мора да ги доживеете во градот на Моцарт…

Има многу фенси ресторани во Салзбург, но понекогаш сè што сакате е огромен стек, варен до златно совршенство.Токму тоа ќе го најдете во Баренвирт, топла, дрвена таверна која е отворена од 1663 година.

Убава, уредна, уредна, историски богата – сето тоа се епитети што може да се поврзат со Салзбург. Градот е популарен меѓу туристите, а доколку се одлучите да одите таму, еве неколку работи кои дефинитивно вреди да ги направите…

Песна од опатијата во раните зори
Додека се разденува над Алпите, искачете се по стрмните скали на Нонбергстиге за да стигнете до Стифт Нонберг до 6.45 часот. Таму ќе слушнете калуѓерки кои пеат грегоријански пеења во една од најстарите европски опатии. Основана е од Свети Руперт, заштитникот на Салцбург, уште во 715 година.

Ако ова ви изгледа како дежа ву, немојте да се изненадите. Можеби веќе сте ги виделе калуѓерките како танцуваат валцер во оваа опатија во познатиот филм „Мои песни, мои соништа“ во кој главната улога ја игра Џулија Ендрјус. И ако не сте ранобудник, не грижете се, бидејќи нивната возбудлива песна повторно ќе можете да ја слушнете во 17:15 часот во работните денови, во 17 часот во сабота и во 16:30 часот во недела.

По патеката на „Мои песни, мои соништа“
Доколку сте љубител на филмот „Мои соништа, мои соништа“ можете да одите и на велосипедска тура која ќе ве однесе до локациите на филмот и да уживате во музичките класици Do-Re-Mi, Sixteen Going on Seventeen, So Long, Farewell … Турата трае половина ден и опфаќа добар дел од градот. Имајте на ум дека велосипедските тури се организираат од април до октомври, а најпопуларни се во лето.

Освојте ги планинските врвови
Лоциран на германската граница, Унтерсберг е висок 1.973 метри и ви овозможува да уживате во планинските предели на работ на градот. Исполнет со диви цвеќиња, карпестиот врв е преполн со пешачки патеки кои отвораат сензационални погледи на Салзбург, долината Розитен и Тиролските,и Баварските Алпи.

Од горната станица на жичарницата, можете да талкате по лесни патеки до гледишта како што се Гејрек (1805м) и Салзбург Хохтрон (1853м) или да пешачите неколку часа преку карстното плато до Ледената пештера Шеленберг преку границата во Баварија. Во секој случај, понесете цврсти чизми и руно или јакна, бидејќи температурите овде се значително пониски отколку долу во долината.

Почувствувај го Моцарт (и други музички великани)
Ако го сакате Моцарт, но не ви се допаѓа идејата да ги споделите неговите симфонии со еден куп други туристи, одете во палатата Мирабел. Оваа фантастична палата од 17 век е домаќин на концерти на интимна камерна музика во Марморсаал (Мермерна сала), раскошна конфекција од штуко, мермер и фрески. Меѓународно признати ансамбли и солисти изведуваат дела од Моцарт и други познати композитори како Вивалди, Хајдн и Бетовен. Концертите се одржуваат секој ден (освен петок и понеделник) во 20 часот. Билетите се многу барани, затоа резервирајте ги навреме.

Искусете ја австриската гастрономија
Има многу луксузни ресторани во Салзбург, но понекогаш сè што сакате е огромен стек сварен до златно совршенство со страна на историјата. Токму тоа ќе го најдете во Barenwirt, топла, дрвена таверна која е отворена од 1663 година. Гостилницата ги избегнува сите нови трендови на храна во корист на добрите старомодни јадења како Bierbraten (печено од пиво) со кнедли и кисела зелка, говедска чорба и Каснокен (мини кнедли сирење со пржен кромид). Ако времето е добро, седнете на терасата со поглед на реката Салзах.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement