Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Прекрасен европски остров кој Шпанците го „кријат“ далеку од другите

Канарските острови претставуваат архипелаг во Атлантикот кој, иако административно дел од Европа, е на само 100 километри од јужниот брег на Мароко…

Шпанија нуди многу. На пример да ги запоставиме Барселона и Мадрид, па дури и Валенсија и Севиља, но и неколкуте мали градови за кои исто така пишувавме неодамна, сè уште има многу материјал. Во нејзината територија има околу 60 острови, а еден од најпознатите се Канарските острови кои се наоѓаат во Атлантикот. Можеби најфасцинантниот од Канарските острови е Ланзароте, а ова е неговата приказна.

Станува збор за најсеверниот остров, а штом ќе зачекорите на него, ќе ги забележите посебните бои на вулканскиот пејсаж и нивниот контраст со синиот океан. Дрвја речиси и да нема, но растителниот свет овде е разновиден и убав. Селата се полни со мали бели куќички, а сè изгледа толку опуштено и мирно, што овде е тешко да се грижите на кој било начин. Затоа, опуштете се, посетете музеи, пештери и плажи, пробајте одлични вина и дознајте зошто ова место е толку одлично.

Една од главните и неизбежни личности кога зборуваме за овој остров е секако Сезар Манрике. Сликар, скулптор и архитект пробал да го заштитат овој остров со архитектонски парчиња кои се вклопуваат во околината. Благодарение на него, денес островот е збогатен со куќата на дел Волкан, пештерата Лос Вердес и многу други делови.

На островот има повеќе од 100 вулкани, а највпечатливиот може да се најде во националниот парк Тиманфаја каде има дури 25 кратери, но и ресторанот Ел Диабло каде храната се готви исклучиво користејќи ја природната топлина на земјата. Оние кои не можат без пливање нека ги посетат плажите Фамара и Папагајо.

Исто така, грев е да не се проба вино, бидејќи лозјата растат на прилично специфична вулканска почва. Во секој случај, посетата на Канарските острови вреди, а кога веќе сте на островите, штета е да не го посетите познатиот и далечен Ланзароте.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement