Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во Венецискиот Залив

Бурано е мал град во венецијанската лагуна, залив во Јадранското Море чиј најпознат симбол е, се разбира – Венеција. Но, денес ја заобиколуваме Венеција и хипнотизирано ги следиме шарените куќи кои нè гледаат од еден од островите. До Бурано не носи „Воден автобус“ од Венеција.

Карневал секој ден

Од далеку веќе е јасно што го прави ова место толку посебно. Постојат шарени градови, а тука секако е Бурано. Живописни, пастелни и контрастни бои се наоѓаат на крајбрежјето: виолетова, црвена, розова, жолта, портокалова, сина, зелена … Венеција може да биде позната по својот карневал, но овде карневал е секој ден.

Некои тврдат дека светлите бои биле само практична потреба за локалните рибари кога ќе се опијанат после работа, кои талкаат по улиците барајќи ја својата куќа. Денес, боењето на овие куќи не се потпира според старата традиција. Жителите кои сакаат куќа во одредена боја, прво мора да побараат дозвола од градските власти кои обрнуваат внимание на целокупниот впечаток и естетика на градот, и затоа проценуваат кои бои се дозволени, а кои не.

Секој турист и гостин е тешко да ја избере куќата што му е најубава, но многумина истакнуваат дека т.н. Casa Bepi или куќата на Бепи. Таа не е еднобојна, но е украсен со геометриски обрасци, од кои секоја доаѓа во своја боја. Сите заедно изгледа како некоја весела африканска шема.

За оние со префинет стил

Иако е дел од моќната Римска империја, самото ова гратче немало големо значење или привилегии низ историјата. Дури на крајот на средниот век дошле неговите 5 минути, благодарение на локалните жени. Тие направиле чипка користејќи игли за шиење.

Тоа била долга традиција, но само со модните трендови од 16 и 17 век тие добија поголема популарност. Тогаш, женскиот дел од општеството со задоволство украсувале чипкасти примероци кои покривале фустани, блузи, ноќници, чадори, па дури и накит.

Денес, оваа стара вештина ја продолжуваат машините и ретки се оние кои сè уште ја практикуваат. Но, во Буран можете да најдете неколку места каде локалните домаќинки ќе ги презентираат своите занаетчиски способности. Цената на таквата чипка има „горчлива“ цена, но самата чипка е значително квалитетна.

Животот е убав на Медитеранот

Бурано е совршен за секој што сака прошетки во мали живописни места покрај морето. Тесни разнобојни улици, канали, сончеви плоштади со кафулиња, сцени на испрани алишта кои се сушат на отворено и мачки кои спијат на прозорците, мирис на морска храна од ресторанот… Треба ли и понатака да набројуваме?

Затоа, ако планирате посета на Венеција и ако ви дозволат можностите, застанете покрај Бурано барем еден ден. Искрено вредат спомените и шарените фотографии кои остануваат засекогаш.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement