Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Посетете ја Еко Ложата во Тајланд со колиби инспирирани од желки

Архитектонската фирма Dersin Studio Co. Неодамна го заврши Turtle Bay, мала еко-ложа која се наоѓа во крајбрежната и бујна природна област Хуа-хин во Тајланд.

Одржливиот архитектонски дизајн на заливот на желките се смета за главна туристичка атракција во близина на акумулацијата Као Тао. Ложата вклучува органски ресторан, кафуле, работилница, продавница за сувенири за локални занаетчии, како и сместување во домашен стил.

Постојните големи дрвја, лотосовото езеро и езерцето беа вградени во дизајнот, додека обликот на оклопот на желката беше инспирација за дизајнот на повеќекратните површини на покривот. Материјалите се внимателно одбрани, врз основа на тоа дали можат да создадат избалансирана хармонија со природната средина. Ќерамидите се користеле како покривен материјал бидејќи имаат способност да создадат површина слична на оклопот на желките.

За главен градежен материјал на колибата е избран бамбусот. Критериумите за избор се засноваат на неговата способност лесно да се наведнува. Во конструкцијата е имплементиран и локален градежен материјал „poon-tum“, бидејќи е одржлив и има способност да ги одржува ѕидовите ладни, дури и при силна топлина.

Ентериерите на колибата, како и ресторанот, имаат високи тавани и прозорци на спротивните краеви кои овозможуваат природна вентилација. Собите имаат едноставен, но модерен изглед со темни ѕидови и едноставен дрвен мебел.

Покрај одржливите материјали, на некои покриви се користени и соларни панели. Електричната енергија произведена од природна светлина во текот на денот се користи за осветлување на комплексот во текот на ноќта.

Заливот на желките, со својот сет од оклопни структури од желки, е една од посебните еко-туристички дестинации што вреди да се посетат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement