Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Помеѓу два океани: Мистични локации на Јужна Америка кои оставаат без здив…

Од пустината Атакама, чиј состав на почва е најблиску до Марс, до најмоќната река во светот, Амазон и заборавениот град на Инките, убавините на Јужна Америка тешко можат да се споредат со кој било друг континент.

Одењето на другиот крај на светот ќе бара малку подолга подготовка, но тоа е речиси неизбежно бидејќи такво патување се случува „еднаш во животот“. Треба да се има предвид дека на овој континент се комбинираат различни континенти, поради што за неколку дена ќе доживеете обилни дождови и влажност, но и рај во кој дожд не паднал речиси 400 години во еден период.

 1. Пустината Атакама – шарен цветен тепих во најсушниот дел на светот
  Јужноамериканската пустина Атакама се наоѓа на висорамнина во северниот дел на Чиле и е едно од најсушните места во светот. Бидејќи нејзината почва е најслична на Марс, НАСА ја користи за различни вселенски тестови. Малкумина би помислиле дека има богата флора, дури 500 видови растенија, а по ретките дождливи епизоди за време на цветните периоди, се јавува феномен наречен „пустина во цут“, тогаш пустинската почва е покриена со шарени цветови и секако е зачудувачки поглед.
 1. Мачу Пикчу – изгубениот град на Инките во долината Урубамба во Перу
  Се верува дека бил изграден околу 1300 година, но поради страв од Инките дека Шпанците ќе го откријат и уништат, тие го напуштиле во 16 век и ги запалиле патиштата кои заминувале за да го скријат во шумата. Инките изградиле монументални градби без железни алатки и тркала со ситно исечен камен, а бидејќи Перу е област подложна на земјотреси, структурите се отпорни на земјотреси. Се верува дека голем дел од светиот град е сè уште неистражен, а при посетата дефинитивно треба да ги видите Храмот на сонцето, кој се наоѓа во пештера под главниот плоштад во Мачу Пикчу, и Храмот на Месечината, кој треба да се искачи на најмалку еден час на зачекорен терен.
 1. Амазон – најмоќната река во светот што ги поврзува Бразил, Перу и Колумбија
  Со должина од околу 6.500 километри и повеќе од илјада притоки, Амазон носи една петтина од целата вода што тече на Земјата. Поради огромното богатство на животински и растителни видови, централниот дел на реката е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО. Неговите жители се алигатори, мајмуни, мрзливи, но и најголемата змија на светот – анакондата. Поради глината што водата ја топи, спуштајќи се од Андите, реката на места побелува, додека од друга страна, бројните растителни остатоци ја прават водата црна, а Индијанците овие делови ги нарекуваат „гладни води“ бидејќи речиси и да нема животот во нив.
 1. Рио де Жанеиро – град чуван со раширени раце
  Главниот град на Бразил е еден од најубавите градови во светот, а освен познатиот карневал и самба, негов заштитен знак е и статуата на Христос Спасителот, која се најде на оваа почесна листа во 2007 година, кога од седумте нови чуда на светот беше избран во Лисабон. Изграден е во 1926 година во Франција, а неговиот автор замислил дека Христос го создал симболот на крстот по положбата на рацете.
 1. Национален парк Лос Рокес во Венецуела – плажи со бел песок со тиркизно море
  Станува збор за архипелаг со повеќе од 300 острови, а одењето на него дефинитивно вреди бидејќи се уште не е допрен од масовниот туризам. Но, треба да се има на ум дека Венецуела е сиромашна и има висока стапка на криминал, па затоа најдобро е да патувате со локална агенција која гарантира безбедност.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement