Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Покрај добро сочуваниот центар на стариот град, Рига крие многу други атракции..

Повеќето градби во Стариот град, кој е на листата на УНЕСКО од 1997 година, се окарактеризирани како споменици на културата, пред се поради нивната старост, а веднаш и поради особеностите на нивната архитектура.

Во многу градови, кои можат да се пофалат со добро сочувани стари центри, обично има неколку улици кои им нудат на туристите можност подобро да ја запознаат историјата на тој град.

За разлика од нив, главниот град на Летонија има цел кварт кој на туристите им нуди можност барем накратко да се вратат во ерата на романтизмот, како и во готската и барокната уметност. Стариот центар на градот Рига беше вклучен во списокот на заштитени подрачја на УНЕСКО со причина.

Иако повеќето знаменитости на градот се наоѓаат во стариот дел на градот, Рига може да се пофали и со многу други атракции.

Стариот центар на Рига
Повеќето градби во Стариот град, кој е на листата на УНЕСКО од 1997 година, се окарактеризирани како споменици на културата, пред се поради нивната старост, а потоа и поради особеностите на нивната архитектура. Станува збор за градби од различни периоди, па освен барокни и готски градби, може да се видат и оние изградени во периодот на класицизмот, но и романтизмот и модернизмот.

Како можеби најинтересните во тој дел на Рига се издвојуваат црквата посветена на Свети Петар, позната по својата палубата за набљудување во рамките на набљудувачката кула висока 72 метри и таканаречената Купола црква.

Како можеби најинтересните во тој дел на Рига се издвојуваат црквата посветена на Свети Петар, позната по својата палубата за набљудување во рамките на набљудувачката кула висока 72 метри и таканаречената Купола црква.

Многу угостителски објекти, честопати место за собирање туристи, се наоѓаат во центарот на стариот град.

Куќата на црните глави
Повеќе од седум века, зградата позната како Куќата на црните точки го привлекува вниманието не само на жителите на главниот град на Латвија, туку и на посетителите. Се смета за една од најпознатите, но и најлуксузните градби во тој дел на Рига.

Примарната функција на Куќата на црните глави била собиралиште на успешни трговци и морнари, наведува „Ливерига“. Таму се собирале претежно помлади морнари и трговци, кои организирале разни настани, пред се од забавен карактер. Благодарение на нивната младост и ентузијазам, Куќата на црните глави брзо стана синоним за градскиот живот.

Денес таму се организираат многу интересни настани

Други знаменитости на Рига
Стара повеќе од осум века, главната катедрала во Рига е еден од симболите на главниот град на Латвија. Изграден во комбинација од елементи на романескната и раната готска уметност, како и барокот и Арт Нову, го добил денешниот изглед во првата половина на 20 век по обемна реставрација и поправка.

Изградени во текот на 15 век, три куќи веднаш една до друга, познати како „Три браќа“, се сметаат за најстари станбени згради во Рига. Локалната легенда вели дека ја граделе тројца браќа од исто семејство, иако биле градени во различни векови, па имаат малку различна архитектура и внатрешност. Во нив денеска функционираат Архитектонскиот музеј и Националниот центар за заштита на спомениците на културата, велат од „Ливерига“.

Пазарот во Рига, кој за време на постоењето на Советскиот Сојуз се сметаше за најдобар, сега е и на листата на УНЕСКО. Сместено во самиот центар на градот, на посетителите им нуди можност да купат здрава, локална храна.

Постојаната изложба на Летонскиот национален уметнички музеј во Рига вклучува бројни дела на латвиски уметници кои создавале во изминатите два века.

Во еден од најзелените паркови во главниот град на Литванија, Зоолошката градина е отворена во 1912 година. Посетителите на Межапарк можат да уживаат во посета на градината, во која има и детска зоолошка градина, во текот на целата година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement