Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Подготвени од самиот почеток: Како земја со 95 милиони жители успеала да го контролира ковид 19?

Виетнам првично ги имала сите предиспозиции да се најде во една катастрофална Ковид 19 ситуација .

Големото население на нацијата (95 милиони жители) и близината на Кина, каде што е регистриран нултниот пациент со коронавирус, ги вознемири сите официјални лица на оваа азиска земја уште од самиот почеток, кога СЗО не објави глобална пандемија. Британски Гардијан го анализираше виетнамското „сценарио“ со помош на Тран Ле Туј, директор на Медиа центарот за развојни иницијативи, од Ханој.

„Вечерта на 7 март 2020 година добив е-пошта од управителот на канцелариската зграда каде што работам во центарот на Ханој. Ми беше кажано дека Нгуен Хонг Нунг, 17-тиот пациент со Ковид-19 во земјата и прв во градот, вечерал на третиот кат. Иако последователно човекот двапати бил тестиран за Ковид 19 (негативен), раководителите на зградите го пријавиле неговото присуството на властите. Седум вработени кои стапиле во контакт со него биле изолирани и зградата веднаш била исчистена со средства за дезинфекција “.

Виетнам има сјајни бројки: досега има само 35 смртни случаи, а вирусот е ставен под контрола

До денес, Виетнам забележа 35 смртни случаи од коронавирус. Ова делумно се должи на реакцијата на канцелариската зграда во која работи Тран.

„Одговорот на мојата канцелариска зграда беше типичен за агресивната стратегија за барање контакти, усвоена од земјата уште од почетокот на пандемијата. Во текот на првата фаза, владата успеа брзо и сеопфатно да ги прекине сите патишта на пренесување на вирусот. Секое заболено лице беше хоспитализирано. контактот со нив беше пронајден до четвртиот слој и изолиран. Нивните домови и населби беа ставени под локална блокада и дезинфицирани од војската. Земјата ефективно се однесуваше како да станува збор за биолошка војна “.

Виетнам ги имаше сите елементи за голема катастрофа од пандемијата Ковид 19. Земјата се граничи со Кина (на 1.300 км), има многу неформална трговија во земјата што тече низ тајни планински патеки и постои неразвиен здравствен систем (иако одржлив со години). Па, освен што бараше контакти, зошто Виетнам е толку добар во справувањето со пандемија?

Главната причина може да биде начинот на кој владата ја деполитизираше пандемијата, третирајќи ја чисто како здравствена криза, овозможувајќи ефективно управување. Немаше политички мотив владините претставници да ги кријат информациите.

Кина им служеше како ефикасен модел

„Откако беше уапсен шефот на Центарот за контрола на болести во Ханој, осомничен за корупција во врска со набавка на комплети за тестирање, а малите трговци беа казнети за прескапи маски за лице, владата испрати јасна порака дека јавното здравство не може да падне под комерцијален интерес. .

Друга причина е што Виетнам добро ја познава Кина од избувнувањето на вирусот САРС во 2003 година. Во јануари, кога Вухан ја објави својата прва смрт, Виетнам ги засили граничните и аеродромските контроли над кинеските посетители. Ова не беше лесна одлука, имајќи предвид дека прекуграничната трговија со Кина сочинува значителен дел од виетнамската економија. Кога беа објавени првите случаи на коронавирус во Виетнам, од татко и син од Кина, тој презеде мерки на претпазливост надвор од препораките на Светската здравствена организација, вклучувајќи здравствена декларација и контрола на температурата на секоја гранична точка и запирање на летовите од и од Вухан. Подготовките за пандемијата беа направени една недела пред официјално да се прогласи епидемијата и повеќе од еден месец пред СЗО да ја прогласи Ковид 19 панемијата.

Владата, исто така, одлучи да прифати слобода на информирање за прашања поврзани со Ковид. Иако виетнамските медиуми се во државна сопственост и имаат идеолошка контрола слична на таа во Кина, тие можат слободно да известуваат за пандемијата.

“Мотото на првата фаза беше дека ако останеме живи, можеме да се справиме со економијата подоцна. Обичните луѓе страдаа, како работниците во концертната економија: кога и да нарачам Grabcar (верзија на Јубер Азија во Јужна Азија) овие денови, возилото што пристигнува е секогаш поново и поскапо од она на што сум навикнат; како што објасни возачот, оние што ме зедоа со поевтини автомобили мораа да ги продаваат за да преживеат, а на пазарот останаа само оние со подлабок џеб “.

Сега, владата конечно ја пренасочи својата стратегија против ковид кон економијата. Тактиката на вториот бран е пософистицирана. Пребарувањето контакти е сè уште брзо и агресивно, но заклучувањето и изолацијата се повеќе селективни. Отворени се меѓународни летови за странски работници, како што се инженери од јужнокорејската компанија LG, кои се потребни за да може економијата да функционира. Засега се чини дека Виетнам успеа да го стави под контрола Ковид 19.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Ледено-сини комбинезони, долна облека и многу повеќе. Ријана ја претставува новата декемвриска колекција Savage x Fenty. Зимската колекција доаѓа во мраз сина боја и...

Fine Living

Она што е вообичаено е ретко интригирачко, нормално и очигледно тоа е етос брендот од Хонг Конг, студиото Alvarae Design… Со цел да инспирира...

Green Tea

Студиите кои се спроведени врз животните покажаа дека активните соединенија во целерот можат да имаат корисен ефект врз намалувањето на холестеролот, но и да...

Fool Moon

Многумина се згрозуваат кога ќе слушнат или видат дека има голема разлика во возраста помеѓу двојка. И се поставува вечното прашање: Колку млад e...

Advertisement