Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

6 скриени грчки острови за кои туристите никогаш не слушнале

Бидејќи нашите одмори можат да се избројат само на три прста и неколку острови како Лефкада или Тасос, секој пат кога го гледаме филмот „Мојата голема грчка свадба“ (што често се случува) добиваме желба да го доживееме на многу поавтентичен начин отколку порано .. Во тие туристички одморалишта, почесто можевме да слушнеме „Добар ден“ отколку „Калимера“, а нашата желба да се изгубиме во маслиновите полиња остана неостварена. Сепак, Грција е многу повеќе од тоа. Ги чува своите најубави острови само за своите локални жители, но ние ви откриваме кои острови се.

Фолегандрос
За да ги видите белите куќи со син покрив, не мора да одите во Санторини, туку на 40 км од него. Во јужниот дел на Киклади има повеќе карпи отколку островот, Фолегандрос кој е полн со прекрасни плажи во многу повеќе од 50 нијанси на сино.

Милос
Островот Милос спаѓа и во групата острови на Киклади во кои најпознати се Санторини, Миконос и Наксос. Токму тука е пронајдена статуа на Венера, која е изложена во Лувр. Таа е совршена дестинација бидејќи сè уште не е откриена. Дивите плажи ќе ве воодушеват, како и грчките специјалитети во Адамамас, кој е познат по своите таверни и барови.

Кастелоризо
Овој остров е оддалечен само 3 километри од турскиот брег, што го прави најоддалечениот грчки остров. Неговото име Кастелоризо е од италијанско потекло, бидејќи во поновата историја бил во сопственост на Италија, но Грците го нарекуваат Мегисти. Иако има нешто помалку од 300 жители, островот ќе ве заслепи со своите бои – и по природа и по архитектура.

Итака
Итака е остров во Јонското Море, најпознат по тоа што е дом на Хомеровиот херој, Одисеј. Откако се врати во својата татковина по Тројанската војна, Итака и ден денес е симбол на засолниште и исполнување на целите. Итака е опкружена со тиркизно море опкружено со нереално зеленило.

Липси
Додоканите се група острови на кои припаѓаат Родос и Кос, но и 12 други помалку познати острови. Еден од нив е Липси, остров каде што има само еден град кој исто така е пристаниште. Прекрасниот светол песок го прави Егејското Море тиркизно сино, а плажите се прекрасни без камчиња.

Елафониси
Не, овде не мислиме на познатата плажа Елафониси на Крит. Ова е истоимениот остров на Пелопонез, кој е познат и како „Грчки Малдиви“. Најпознати се плажите близначки на островот Елафониси се Симос и Саракинико. Ако, покрај тиркизните плажи, барате и бурен ноќен живот, ова не е место за вас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement