Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Повеќе од 2000 острови: Прекрасна европска земја каде можете да ја доживеете петтата годишна доба

Помеѓу зимата и пролетта, Естонија доживува прилично влажно време. Постои значително зголемување на водостојот поради топењето на снегот, па затоа поплавите не се невообичаени тука, а жителите во таква ситуација за превоз користат бродови и кануа…

Сместена помеѓу Летонија и Финска, оваа поранешна советска република сè уште е прилично непозната за многу туристи. Реално, ретко ќе слушнете како некој се подготвува за Естонија, што е штета, со оглед на тоа што оваа земја крие многу богатства и можности. Според порталот Euronews, ова се само некои од нив …

Причина број 1: Една од технолошки најнапредните земји во светот

Во однос на населението, Естонија има повеќе почетни компании од познатата американска Силиконска долина. Овде потекнува познатиот Skype, а земјата може да се пофали и со една од најдобрите интернет мрежи во светот, што ја прави погодна за дигиталните номади. Исто така, добивањето работна дозвола оди преку Интернет, така, тука бирократијата е сведена на минимум.

Причина број 2: Острови

Верувале или не, Естонија има над 2.000 острови, лоцирани на Балтичко Море. Еден од најинтересните острови е Кихну, до кој се стигнува со траект од градот Парну. Имено, островот е познат како дом на морнари и рибари, па кога ќе дојдете на него, ќе бидете изненадени најпрво од голем број жени, со оглед на тоа што мажите се скоро цел ден – на море.

Причина број 3: Мечки

За сите нас, помислата да може да наидеме на мечка е малку застрашувачка. Сепак, со оглед на естонското богатство со фауна, мечките не се невообичаени тука и можно е да се видат мајки со младенчиња во пролетните и летните месеци. Секако, има и организирани излети, за да не лутате во шумите во која управуваат мечки…

Причина број 4: Мистериозната „петта“ сезона

Помеѓу зимата и пролетта, Естонија доживува прилично влажно време. Постои значителен пораст на нивото на водата поради топењето на снегот, па затоа поплавите не се невообичаени тука, а жителите потоа користат бродови и кануа за превоз.

Причина број 5: Тарту, наклонет град

Исто како и познатата кула во Пиза, Музејот на уметност во Тарту е сместен во соодветно наречен „Крива куќа“, и тоа е така поради неговите лоши темели. Зградата е изградена во 1793 година и припаѓала на благородно семејство, но поради лошата градба наскоро започнала да тоне. За среќа, по големиот проект за реставрација, зградата престана да се распаѓа и стана дом на импресивна уметничка колекција.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement