Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Патување низ Европа: Пешачки патеки што никогаш нема да ги заборавите

Една година пред коронавирусот да ги притисне кочниците на меѓународните патувања, „Камино де Сантијаго“ забележа рекорден број аџии. Во 2019 година се издадени шест проценти повеќе потврди за патување во споредба со минатата година. Покрај тоа, има се повеќе и повеќе соло патници, а повеќе од половина од аџиите велат дека нивното патување нема никаква врска со религиозни причини.

Патниците кои ќе решат да одат на пешачење или возење велосипед, главно тргнуваат поради прекрасната природа што не може да се доживее толку интензивно со автомобил. Дури и плускавци, бубачки или дожд не се пречка за поминување долг пат. Мирисите на еукалиптус, отворени визури, слушање на звук од сопствените стапки, како и гордост на крајот од патот се искуство што не треба да се заборави. Помеѓу 2016 и 2019 година, тоа значително се зголеми за сите правци на „Камино де Сантијаго“, а особено за аџилак-правците, почнувајќи од Португалија. Покрај тоа, другите пешачки правци стануваат сè попопуларни.

Начините на историјата: Мозарабичкиот пат

За оние кои ги сметаат добро разгазените рути на Камино де Сантијаго премногу кратки или лесни, тие можат да започнат од шпанскиот средновековен југ, кој некогаш го држеле муслиманите. Во внатрешноста, неколку патишта водат од Малага и Алмерија, кои се поврзуваат со Сиера Невада и потоа водат до 997 километри долгиот дел од Виа де ла Плата. Најстарите делови ги следат античките римски патишта, се протегаат низ полуостровот од снежни врвови до правливи рамнини и дождливи зелени ридови.

Мир и тишина: Виас Вердес (Vías Verdes)

Километри и километри од поранешните железнички линии се пренаменети за да се создадат Виас Вердес, Зелените рути на сценските пешачки и велосипедски правци. Меѓу најдолгите е Васко-Наваро во должина од сто километри, кој помина низ Баскија. Од друга страна, Ојос Негрос ја следи поранешната рударска пруга Сиера Менера преку мостовите околу градот Теруел. Поранешните железнички станици денес служат како места за одмор, мини музеи и анови. Покрај обиколките, работи и независно, со помош на Фондацијата Шпански железници.

Прекрасна пустина: Сенда Пиринеи (La Senda Pirenaica)

Пешачењето на Пиринеите преку Сенда Пиринеи трае околу шест недели, а оние што ги поминале низ него тврдат дека тоа не е заборавено. Убавината на разновидните предели, драматичните врвови, карпести села и идилични ливади е дом на многу животни – моќни орли, диви свињи, волци, мечки и диви коњи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement