Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Париз е секогаш добра идеја: Пет причини зошто треба да патувате во француската престолнина…

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и препуштете се на Париз со сите ваши сетила, бидејќи ве очекуваат врвни знаменитости и врвни француски специјалитети. Главниот град на Франција и главниот град на љубовта, како што многумина го нарекуваат, е една од најпосетуваните метрополи во светот која мора да ја искусите.

Едноставно е неодоливо, романтично и позитивно,има толку многу да се види. Посетата на Париз можеби ќе ве чини малку повеќе, но погледот на величествените градби и уметнички дела кои ве очекуваат таму вреди за секое евро што ќе го потрошите.

  • Погледот на целиот Париз од Ајфеловата кула ќе го паметите цел живот

Ајфеловата кула го добила името по нејзиниот дизајнер Александар Густав Ајфел. Тој беше претставен на јавноста во март 1889 година, а за посетителите беше отворен само два месеци подоцна. Ако ја споредиме со зграда, кулата би имала неверојатни 75 ката. Не ја броиме антената висока речиси 21 метар на врвот на кулата. Интересно е што Ајфеловата кула била најголемата зграда во светот во времето на нејзината изградба. Не повеќе од 1.665 скалила го чекаат секој што сака да се искачи по скалите до врвот. Можно е да ги искачите само на вториот кат, а за да ја продолжите посетата на прекрасниот врв на кулата, треба да купите билет за лифт.

За целата авантура ќе потрошите неколку евра повеќе, но би било неверојатно да го пропуштите погледот на целиот град од врвот на кулата. Билетот до вториот кат со лифт чини 17 евра по лице, а доколку сакате да одите до врвот со лифт, за билетот ќе потрошите 27 евра. Не е важно во кое време од денот ќе одлучите да го посетите, и онака нема да можете да и одолеете на прекрасната панорама пред вас.

  • Notre Dame, која маѓепсува со својата величествена градба, се здоби со бесмртен и иконски статус не само поради нејзината архитектура, туку и поради познатиот роман на Виктор Иго „Ѕвонарот на Богородичната црква“, од кој се познати ликовите Квазимодо и Есмералда. . Со цел дополнително да ја илустрираме нејзината големина и значење, да речеме дека неговата изградба започнала во далечната 1163 година, а биле потребни повеќе од 300 години за да се заврши. Секако, за славата секако придонесува и угледниот кварт во кој се наоѓаат Лувр, Ајфеловата кула и Плас де ла Конкорд. Целата област беше вклучена и во списокот на светско наследство на УНЕСКО. По пожарот што го зафати во април 2019 година, беше затворен за реновирање, но за две години треба да ги отвори вратите за сите посетители. За да комбинирате две одлични париски искуства во едно, прошетајте до Нотр Дам по улиците на Париз и не пропуштајте да ги вкусите познатите француски кроасани или макаронси.
  • Да отидеш во Париз и да не ја видиш Мона Лиза е исто како да си во Рим и да не го видиш папата.Музејот Лувр има бесплатен влез секоја прва недела во месецот. Меѓутоа, доколку немате среќа тој ден да бидете во градот, имајте на ум дека прошетката околу пирамидата е бесплатна.Изградбата на палатата започнала во 1204 година, но дури во 1793 година, за време на Француската револуција, дел од палатата бил претворен во музеј. Во 1980-тите, во дворот на палатата била изградена позната стаклена пирамида, која станала официјален влез во музејот. Содржи повеќе од 380.000 дела: Мадона и детето и Св. Иван, Слободата го води народот, автопортретот на Ван Гог и – Мона Лиза. Кој не би сакал да ја види таа мистериозна насмевка, која со години е предмет на сите дискусии и воодушевувања? Доколку сакате да го посетите Лувр, имајте на ум дека за „брза тура“ ќе ви требаат минимум два часа.
  • Романтична прошетка покрај Сена или поглед на Триумфалната капија

Едвај можете да го посетите Париз, а да не прошетате по романтичното шеталиште покрај Сена, по кое не можете а да не ги забележите зелените куќи во кои се продаваат користени и антички книги. Тие се продаваат од дилери на втора рака, а нивната традиција датира од 16 век. Се одржуваше до денес, кога е можно да се најдат на двата брега на Сена, а влегоа во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Dođete li dovoljno rano uz Seinu, vidjet ćete i bukiniste

Покрај романтичната Сена, која е неизбежна при посета на француската престолнина, патот сигурно ќе ве одведе до Триумфалната капија.Можеби не е толку познат и голем како Ајфеловата кула, но е прекрасен украс на градот кој се наоѓа на познатиот булевар Шанзелизе. Нарачана е од националниот херој Наполеон за да ја почести француската армија на прекрасен начин. Поради обемноста на работата, многу уметници се фрлија во неа, а првиот архитект кој работеше на него почина пред да биде целосно завршен. Така, тој беше заменет со друг, кој донесе уметници за украсување на колоните – секој во различен стил. Едно место под споменикот е резервирано за анонимен војник чие име не е напишано на плочата. Неговото тело беше положено овде на почетокот на 20 век, а тоа е симбол на француската почит кон сите негови војници – и познатите, чии биографии влегоа во историските книги и заборавените, чии имиња и животи никогаш не ги дознале.

  • Тешко дека ќе искусите прекрасни мириси како оние од градините на Версај

Познатата палата долго време се наоѓа на листата на УНЕСКО, но самиот град Версај беше сведок на доста бурна и славна историја. Градот го основал Луј XIV, познат и како Кралот Сонце, па во него не недостига луксуз, особено во споменатата палата. Неверојатната кралска оперска куќа, дизајнирана повеќе од 20 години (но изградена на два дела, за свадбата на Марија Антоанета и Луј XVI), беше прилично потрошувачки – свеќи. Имено, бидејќи тука сè уште не била непозната струјата, било потребно секоја вечер да се палат неверојатни три илјади свеќи за се да свети силно.

Versajski vrtovi među najspektakularnijima su na svijetu

Градините во Версај се едни од најспектакуларните во светот, а бројот на растенија, цвеќиња и дрвја на кои биле домаќини е незамислив низ историјата. Неверојатно, но мирисот на ова огромно количество цвеќе дури и во соседното село Трианон своевремено предизвикуваше главоболки, несвестици и тешкотии со дишењето. До Француската револуција, градината се простирала на осум илјади хектари, додека револуционерите не ги пренамениле зелените површини за нови згради.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Advertisement