Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Островот на љубовта: Медитеранска идила во која можеби ќе се заљубите на прв поглед

Иако многу острови се нарекуваат „острови на љубовта“, само Кипарците можат гордо да кажат дека токму тука, од морската пена, се роди божицата на љубовта и убавината – Афродита. Сепак, немаше многу патувања во последната година, но веруваме дека границите наскоро ќе се отворат и работите ќе се вратат во нормала, па зошто да не го вклучите Кипар како една од можните дестинации на списокот?

Првиот пат кога ќе дојдете на овој остров не е лошо да изберете база, а двата града што изгледаат идеални за вакво нешто се Лимасол и Ларнака, значајни градови во јужниот дел на островот. По малку уживање во културата, лесно е да се стават очила за сонце и да уживате во топлото и пријатно време.

Насекаде во Кипар ќе најдете остатоци од минатото, па од Ларнака може да се видат урнатините на Китион, град држава чии остатоци датираат од 13 век п.н.е. Во близина е византискиот замок, но исто така и легендарната и прекрасна црква на Свети Лазар од 9 век. Се разбира, многу ресторани и кафулиња служат за релаксација, каде што најмногу ќе уживате во специјалитети од морска храна.

Од друга страна, Лимасол е богат со археолошки богатства. На исток се наоѓаат урнатините на Аматус, еден од 10-те оригинални кралски градови на островот, а на запад ќе го најдете Курион со неговиот антички амфитеатар кој се издига над морето. Оваа „слика“ е толку магична што се наоѓаше и на поранешните кипарски банкноти, пред промената во еврото. Секако, се исплати да се „лута“ околу стариот град, по што, како и во случајот со Ларнака, ќе изберете пријатен ресторан за вкусна вечера.

Сепак, советот е дефинитивно да се вратиме на приказната за Афродита и да го посетиме градот Пафос. Токму тука, на брегот, се роди споменатата божица (и денес можете да ја видите „Карпата на Афродита“), и тука, покрај историските места, ќе најдете фантастични плажи, но и одморалишта за цели семејства. Самиот Пафос е поделен на два дела – долниот и горниот град. Во горниот дел ќе најдете историја, а во долната забава, така, дефинитивно, Пафос нуди нешто за секого.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement