Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Од Алпите до Медитеранот: Најубавите скијачки центри во Европа, за кои вреди да посегнете во вашиот џеб

Некои од нив се создадени за зимска романса, а некои на скии ќе ве одведат скоро до плажа. О, да!

Колку сме среќни што го имаме најдоброто од двата света во соседството: Средоземното море и совршените Алпи. Со првиот снег оваа сезона ги намирисавме и скијачките центри, а со оглед на здравствените правила кои варираат од недела во недела, ги истакнавме попознатите и поубавите во различни европски земји. Некои од нив се создадени за зимска романса, а некои на скии ќе ве одведат скоро до плажа. О, да!

Courchevel, Франција

Courchevel е едно од најголемите и најпознати скијачки центри, познато како Les Trois Vallees (Три долини). Областа се протега на над 10 врвови, на надморска височина од над 2.500 метри. И да се потсетиме дека може да падне снег до четири метри годишно! Скијачката област е погодна и за семејства со деца, има и патеки за почетници, а можете да се почестите со ручек во прекрасните ресторани со 3 ѕвезди. Само, подгответе го вашиот паричник: сместување во еден од десетината хотели со 5 ѕвезди и маса во еден од рестораните на Мишелин што може да ги имате веднаш покрај Дејвид и Викторија Бекам, кои се среќни што доаѓаат тука.

St. Anton am Arlberg, Австрија

Само за сериозни скијачи, овде се наоѓа патеката Valluga-St.Anton, долга 10 километри, а висинската разлика од почетокот и крајот на патеката е 1 347 метри. Но има и полесни и сигурно ќе ве воодушеви живописното традиционално село со дури 2.500 жители – интересно е што многумина од нив заминаа во САД на почетокот на 20 век да учат и да го популаризираат скијањето таму.

Zugspitze, Германија

Највисоката планина во Германија е висока речиси 3.000 метри, а ја краси прекрасниот град Гармиш-Партенкирхен во подножјето. До скијачкиот центар може да се стигне со жичара од која имате прекрасен панорамски поглед на планинските врвови на четирите земји. Покрај скијањето, можете да пробате и лизгање на познатиот леден стадион, сеќавање од времето на Олимписките игри во 1936 година.

Zermatt, Швајцарија

Она што го прави Zermatt најнезаборавниот и можеби најфотогеничниот ски-центар е т.н. Matterhorn – еден од највисоките врвови на Алпите, како и еден од заштитените знаци на Швајцарија. Zermatt се карактеризира со висококвалитетни угостителски објекти, возила што работат исклучиво на електрична енергија и најважно: дури 313 километри што можете да ги скијате до Италија (во зимските месеци).

Cortina d’Ampezzo, Италија

Овде се одржа место кое стана особено познато по Зимските олимписки игри во 1956 година, особено меѓу џет-сетот. Иако публиката денес е поразновидна, Кортина го задржа својот „hoch“ талент што можете да го видите шетајќи низ градското шеталиште. Затоа, ако сакате да уживате во прекрасните ресторани и продавници додека скијате, Италија е (како и секогаш) добар избор.

Pradollano, Шпанија

Не се шегуваме – иако не звучи како зима, а камоли за ски дестинација, на самиот југ има скијачко одморалиште каде се одржаа натпреварувањата на Светското првенство. Сместено во Националниот парк Сиера Невада, Прадолано ви овозможува да скијате, а потоа час и половина да возите до првата тропска плажа под палмите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кити Спенсер важи за наследничка на Дијана кога станува збор за убавината, бидејќи неодоливо личи на својата тетка, а исто така кога е вкусот...

Four Seasons

Се сеќавате на сцените од американски филмови? Бескраен пат и пространство, а пред вас на хоризонтот само овие масивни планини со огнени бои. Нека...

Fool Moon

Луѓето честопати ја мешаат депресијата со тага, недостаток на надеж и слични состојби. Научете да ги препознавате главните симптоми на оваа ментална состојба. Научете...

Green Tea

Не е добро сè што гледаме на Инстаграм, колку и да е тоа во тренд, но излгеда дека матча (мачата) билката е тука за...

Advertisement