Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Одмор од соништата: Останете во овој прекрасен ридски замок во Јапонијa

Сакате да се чувствувате како „специјален господар на замок“? Овој луксузен „апартман со купола“ го ветува токму тоа!

Дали се сметате себеси за нипонофил? Мислиме дека ја најдовме вашата дестинација за одмор од соништата. Тоа е историски јапонски замок каде што всушност можете да останете – а неколку ноќи овде ќе ви овозможат да се чувствувате како „специјален господар на замокот“.

Се наоѓа во Хирада, град во префектурата Нагасаки во јужниот дел на јапонското копно, а првично бил изграден од локалниот воен водач по име Мацура Шигенобу во 1599 година. Како што е случајот со многу замоци низ светот, подоцна бил запален , повторно изграден и потоа повторно изграден,а урнат во 1800-тите. Сегашната зграда е реконструкција изградена во 1960-тите и сè уште ги има сите карактеристики на јапонски замок. Замокот е висок, со бела фасада и многу сложени детали, прекрасна симетрија и покриви кои се наведнуваат надолу. Мајсторски!

Значи, каков вид на сместување и услуга треба да очекувате? Речиси целосен луксуз. Гостите престојуваат во двокатен стан во самата купола, кој не само што содржи спална соба и заеднички простор за живеење, туку има и тераса и винарска визба. Не смеете да влезете во кујната – но тоа е затоа што сите оброци ги подготвува вашиот личен готвач.

Внатрешноста е многу луксузна со модерен дизајн. Гостите можат да се облекуваат во кимона и да уживаат во традиционалните церемонии за чај, боречки вештини, медитација и хирадо кагура – стил на танц кој е клучен дел од локалната култура на Хирадо. И ако успеете да се досадите со сето тоа, замокот нуди прекрасен поглед на блиското пристаниште, заливот и островот Курокоши. Во замокот има и музеј за историјата на областа, додека блискиот парк и светилиштето Камеока исто така ќе ве воодушеват.

Имајте на ум дека Јапонија сè уште не дозволува повеќето меѓународни пристигнувања поради пандемијата. Ова веројатно значи дека вашите самурајски соништа ќе мора да почекаат додека работите не се „оладат“, барем малку.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement