Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Одмор на островот Чиово: Плажи и таверни кои не смеете да ги пропуштите…

Додека Трогир е место каде што ќе ја барате историјата и ќе им се восхитувате на старите ѕидови, улици и духот на некогашниот Медитеран, Чиово е место каде што ќе барате одмор, забава, добра храна и плажи.

Сместена спроти Трогир и недалеку од Сплит, Чиово е еден од омилените јадрански острови за одмор.Толку многу што пред неколку години беше завршен нов мост за да се задоволат потребите на зголемениот сообраќај од Трогир до островот.

Додека Трогир е место каде што ќе ја барате историјата и ќе им се восхитувате на старите ѕидови, улици и духот на некогашниот Медитеран, Чиово е место каде што ќе барате одмор, забава, добра храна и плажи. Најпопуларните дестинации се оние во Округ Горњи и Округ Доњи, а таму ќе ги најдете и најдобрите ресторани: Коноба Лабадуса, Срдела и Коноба Дуга се само некои од нив.

Доколку сакате убави плажи и мир, а да не сте премногу далеку од цивилизацијата, одете во туристичкото место Арбанија или Слатине. Арбанија е идеална за семеен одмор бидејќи содржи кафулиња, ресторани, продавници и апартмани, а не е премногу бучна и пренатрупана. Од ресторанот ви ја препорачуваме Konoba Dida moj, со дневни специјалитети од свежа риба и месо, но и тераса со прекрасен поглед на море.

Вљубениците во кампување можат да уживаат во камповите Лабадуса и Рожац. И двете се наоѓаат во прекрасни борови шуми и опкружени со плажи со камчиња. На Чиово лесно ќе ја најдете совршената плажа и доволно простор за себе. Оние помирни плажи се наоѓаат во заливите, а ги има и попопуларните кои се попрактични поради близината на другите објекти.

Во југозападниот дел на островот можете да ги најдете прекрасните плажи на Лабадуса, Барбара и Кава. На северозападниот брег тоа се прекрасните плажи Маварчица, Стари Порат, Кузмица, Тоќ, Мишевац и Маринова Драга, а најпопуларна плажа е 2 километри долгата „Окрушка Копакабана“ во Округ Горњи. Плажата со камчиња е придружена со многу придружни содржини. Во источната половина на островот се Слатин, Мартинка, Порат…

На Чиово можете да пробате нуркачки активности бидејќи во близина на островот има над 30 локации за нуркање, кои се сметаат за едни од најубавите во Централна Далмација. Чиово има своја нуркачка школа која ќе ви помогне да го откриете магичниот подземен свет на коралите, сунѓерите и остатоците од Јадранското Море.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement