Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

„Одмор за подмладување“: Куќички на дрвја во кои ќе се чувствувате слободно како птица…

Проектот е поттикнат од намалувањето на популацијата на птици во Шведска и е дизајниран во соработка со орнитолозите кои предупредуваат дека поради уништувањето на шумите, птиците имаат помалку места за гнездење.Џиновска топка која виси во средината на прекрасниот шведски пејзаж нуди сместување во Харадс опкружено со стотици куќички за птици. Речиси нереалната сцена ја потпишува Bjarke Ingels Group, компанијата одговорна за нордискиот дизајн на хотелот наречен Treehotel Biosphere. Апартманите со тркалезно небо се околу 34 метри квадратни, а 350 мали куќички распоредени однадвор привлекуваат птици да се гнездат таму.

Проектот е поттикнат од намалувањето на популацијата на птици во Шведска и е дизајниран во соработка со орнитолозите кои предупредуваат дека поради уништувањето на шумите, птиците имаат помалку места за гнездење. Дизајнот на сместувањето во дрвјата не е само функционален туку и декоративен, а со своите чисти линии и едноставниот дизајн не се издвојува од околината.

Освен дрво, за конструкцијата е искористено и големо количество стакло кое обезбедува доволно светлина за гостите да уживаат во погледот на прекрасните шведски борови кои даваат сенка.

„Непосредно пред пандемијата, поминав неколку дена во Treehotel и можам да кажам дека чувството на потопување во природата подмладува“, коментира основачот на BIG, Бјарке Ингелс.

Наменета за сместување за двајца, Biosfera има брачен кревет, дневна соба, туш и тоалет и сауна. Најблискиот аеродром е Лулеа, кој е оддалечен околу 70 минути со автомобил, а железничката станица Боден е на 35 минути. Ако сакате, можете да изнајмите хеликоптер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement