Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Одморете ги очите! Место на кое многумина одат да ја видат токму оваа нереална сцена

Среде бујно поле со чај во кинескиот град Јонгфу во провинцијата Фуџијан, засадени се цреши, кои создаваат нереални сцени кога ќе почнат да цветаат. Некои дрвја почнуваат да цветаат пред пролетта, а други оживуваат токму во тоа време од годината.

Контрастот на розови цветови од цреша и лисјата од зелен чај е главната атракција на градината Таипин Сакура на југоистокот од најнаселената земја во светот.

Иако црешовиот цвет – сакура – е препознатлив симбол на јапонската култура, нејзината убавина е почитувана и во „соседството“. Илјадници луѓе патуваат во Јонгфу да прошетаат низ градината, да уживаат во прекрасниот поглед и неодоливите мириси.

Откријте зошто луѓето патуваат во Јонгфу кога цветаат цреши во галеријата со слики.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

При составувањето списоци со најубавите плажи во Европа, во нив најчесто ќе бидат португалскиот Карвоеиро, розовата плажа Елафониси во Грција или Нотр Дам во...

Fool Moon

Некои луѓе можат лесно да разговараат со вас како да ве познаваат цел живот, а вие сте се запознале пред десет минути. Меѓутоа, овие...

Green Tea

Доколку сакате да бидете во топ форма, покрај балансираната исхрана, исто така овие пијалоци можат да ви помогнат… Ако се обидувате да изгубите тежина,...

Fine Living

Во свет каде многу работи стануваат виртуелни и постојат во една сосема поинаква реалност, можностите се навистина неограничени… Во текот на изминатата година, целиот...

Advertisement