Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Брандо Ресорт: луксузно одмаралиште во француска Полинезија

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот како „парче земја што ѕирка од морската шир на Тихиот Океан.“ Ова парче рај беше бегство од Холивуд за да помине квалитетно време со семејството и пријателите.

На веб -страницата на Брандо Ресорт, Брандо рече: „Мојот ум е секогаш смирен кога се замислувам како седам на мојот остров во Јужно Море навечер. Тетиароа ќе остане засекогаш место што ги потсетува Тахитијците што се и што биле пред неколку векови “.

Откако почина Брандо, одмаралиштето Брандо беше изградено во 2014 година, како еко-одморалиште и бања. Секоја зграда е изградена со употреба на локални материјали. Климатизацијата е систем со длабока морска вода и обновливата енергија вклучува кокосово биогориво и соларна енергија. Брандо ги спојува внатрешноста и надворешноста во секоја од елегантните вили со една до три спални соби.

The Brando - Startside | Facebook

Бидејќи на овој приватен остров му недостасува загадување и нуди идеални климатски услови, на Брандо се одгледуваат изобилство пчели кои привлекуваат растенија. Всушност, има над 150 растенија и дрвја на островот според љубителот на природата, Стефан Брутие, кој помага да се произведе мед во Тетиароа. „Островот е вистински рај за пчели“- рече тој.

The Brando – luxury in unspoiled nature - King Goya

Првите пчели на островот беа безбедно транспортирани со брод од Нуку Хива, а Стефан започна со пет кошници за пчели по мотивот на Онетахи. Тој ја зголеми колонијата со инсталирање на коприва на три други мотиви за пчелите да напредуваат и да напредуваат во речиси 100 коприва. Главните цвеќиња за кои пчелите се хранат на Тетиароа се мики мики, кахаја, чај од пуа и цветови од кокос, создавајќи уникатен профил на вкус.

Прекрасниот одржлив мед на Тетиароа се бере на секои три месеци на островот и се користи во најпродаваниот коктел во хотелот, „Валканиот стар Боб“ и за правење сладолед од мед.

L'ESQUINADE, Brando City - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number -  Tripadvisor

Дали сте подготвени да го посетите рајот на Земјата? Уживајте во попустите на дневните цени за вили во The Brando кога престојувате 3 ноќи (добивате 10% попуст). Останете 4 ноќи или повеќе и заштедете 15%.

The Brando Hotel - French Polynesian Island Named After Marlon Brando

Цените варираат зависно од сезоната. За време на вон -сезона, достапни се: вилите со една спална соба, вилите со две спални соби и вилите со три спални соби. За време на сезоната (1 јули до 31 октомври 2021), попустите се применуваат само за вили со една спална соба. Овој попуст не е достапен за време на празничната сезона (21 декември 2021 година, до 10 јануари 2022 година).

The Brando – Splendide Suite Teremoana - Tahiti Nui Travel

До одморалиштето Брандо се стигнува единствено по воздушна линија од приватниот терминал на меѓународниот аеродром Фаа во Папете, Тахити. Цените за краткиот и спектакуларен лет од 20 минути се различни за секоја сезона.

Inside Marlon Brando's Private Island Resort | NUVO

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement