Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Одлична турнеја низ Швајцарија: Најдобар алпски пат што поврзува 22 езера и 45 туристички атракции

Швајцарија е позната по своите планини и идилични планински градови и села. Исто така, содржи 12 прекрасни места што се запишани на листата на светско наследство на УНЕСКО. На пример, Стариот град Берн, Кнежевската опатија Св. Гален, раскошните замоци Белинцона, лозовите насади во Лаво, Арена Сардона…

Звучи добро, но и малку нереално да можеме сите во еден замав да ги посетиме. Но, сепак, можеме! Благодарение на добрите врски и патот што ги поврзува, минувајќи низ германските, италијанските и француските региони, можеме да ги доживееме сите дестинации на УНЕСКО.

Патот наречен Гранд Тур (Grand Tour) е долг 1643 километри и ве води низ 45 туристички атракции, 22 езера, пет алпски премини и три говорни области. И не грижете се, нема да се изгубите. Само следете ги етикетите за т.н. Гранд Тур. И ако сте возач на електричен автомобил, знајте дека има повеќе од 300 станици за полнење што ве чекаат на патот.

Можете да започнете од Кнежевската опатија Св. Гален. Тоа е верски комплекс и една од најстарите и најбогатите библиотеки за донации во Европа. Проследено со манастирот Св. Јован и замоците на Белинзона, систем на утврдувања во идиличниот регион Тичино. Следете го патот појужно и ќе стигнете до планината Сан Џорџо каде што се наоѓа интересниот фосилен музеј.

Овде можете да ја преминете границата и да преминете дел од Италија за повторно да влезете во Швајцарија каде ве чека Јунгфрау-Алеч, заштитена планинска област, но и најголема глечерска област во Европа. На запад, ве чекаат градовите и селата на Женевското Езеро, од кои Корсо се издвојува по својата исклучителна архитектура (видете ја таканаречената Вила Ле Лак).

Потоа следуваат винарските лозја на Лаво, кои исто така можете да ги видите со туристички автобус или воз, фотогеничното село Лакустре, паркот Латениум и Музејот за археологија и неизбежниот стар град Берн. Комбинацијата на различни архитектонски стилови резултира со шарени и величествени згради кои ќе ви одземат барем еден ден.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement