Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Овој португалски град е прогласен за „Град на годината 2022“ од читателите на познато списание…

Вториот по големина и најважен град во Португалија, веднаш по главниот град Лисабон, е надалеку познат по своето производство на вино, но и по своето богато наследство.

Порто на најдобар начин успева да го спои богатото историско и културно наследство со модерен начин на живот, отелотворени пред се во живоста на бројните угостителски објекти.

Токму овој град се смета за заслужен за името на целата земја. А стариот градски центар на Порто е на листата на светско културно наследство на УНЕСКО од 1996 година и е почетна точка за запознавање на градот.

На сето ова треба да се додаде и фактот дека на Порто пред неколку дена му беше доделена наградата „Град на годината“ за 2022 година, според „Визитпорто“. Наградата беше доделена на церемонија во Лондон, врз основа на гласовите на читателите на магазинот „Food and Travel Magazin“.

Знаменитости на Порто

Освен стариот центар на градот, реката Дуоро која тече низ градот се смета и за обележје на Порто. Шеталиштето покрај реката „Рибеира“ е познато и по неколку згради лоцирани во близина, како што е готското светилиште посветено на Свети Францис или палатата Болса.

Најважната сакрална градба е катедралата која се наоѓа во горниот дел на пристаништето, во близина на ѕидините кои го штителе градот низ историјата. Се верува дека изградбата на катедралата започнала во текот на 12 век, но дека потоа била продолжена и обновена, што ја објаснува мешавината на архитектонски стилови. Во непосредна близина на катедралата се наоѓа и манастир, изграден во текот на 14 век.

Влезот во катедралата е бесплатен за секого, додека влезот во манастирот чини 3 евра по лице, со тоа што децата до 10-годишна возраст можат бесплатно да влезат во манастирот, пишува „Интродуингпорто“.

Една од атракциите на градот е палатата Болса. Изградена е во 1842 година, но била отворена дури по околу пет децении. Оваа неокласична градба се наоѓа во центарот на Порто, во близина на црквата Свети Фрањо. За време на организираните получасовни тури, посетителите имаат можност, покрај други интересни соби, да ги видат и Златната соба, чии ѕидови се покриени со златни листови и Арапската соба, грандиозна соба уредена во мавритански стил.

Интересни музеи во Порто
Иако градот не може да се пофали со многу музеи, некои од нив се особено интересни, како што е музејот на трамвај.

Со градините на Кристал Палас, романтичниот музеј „Quinta da Macieirinha“ се смета за еден од најатрактивните. Воениот музеј во Порто, Португалскиот центар за фотографија и Музејот на виното Порто се исто така неопходни за подобро разбирање на историјата на овој град, наведува „Порто-туризам“.

Дури и ако некој не сака да ги посети музеите во Порто, доволно е да пешачи до центарот на градот и до железничката станица „Сао Бенто“ и да ужива во ѕидните мозаици, кои на најубав можен начин ја прикажуваат историјата на Порто.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement