Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Овие 9 подземни атракции сега се туристички дестинации, а низ историјата имале друга цел

За сите бестрашни истражувачи, кои едвај чекаат да се смират ограничувањата за патувања во коронавирусот, ние ви ги донесовме најубавите подземни атракции во светот. Од рудници за сол до цистерни слични на катедралата, сите овие знаменитости имаат фасцинантна историја.

  1. Рудник за сол Wieliczka, Краков, Полска

Скриен од светот, рудникот за сол Виелицка е дело на врежана уметност, полн со тајни и легенди. Солени езера и подземни комори, како и единствената капела на Св. Кинге, е најголемото подземно место за богослужба во Европа. Рудникот за сол Wieliczka е еден од највредните материјални и духовни споменици во Полска, кој е вклучен во списокот на Светско културно и природно наследство на УНЕСКО.

Неверојатни подземни солени езера, прекрасни дрвени конструкции и уникатни статуи направени во сол. Скоро 3 километри коридорски коридори, од кои 800 скали 350 мора да се спуштат на длабочина од 135 метри под земја, сето тоа го прави рудникот за сол Вилицка толку посебен.

Тука е и 5D филмското искуство, интерактивно детско подрачје, горен студентски дом, продавница за сувенири со продажба на натриум сувенири и подземен ресторан кој служи јадења со малку сол.

  1. Париските катакомби

Под Париз, градот на светлината, модата и шопингот, културата и уметноста, градот на љубовта и романтиката, лежи темно и морничаво подземје исполнето со милиони човечки коски – Париските катакомби.

Околу 20 метри под површината на Париз лежи сложена серија тунели кои биле каменоломи на периферијата на тогашниот Париз за време на Римската империја.

Темниот и напуштен лавиринт на тунелот е сам по себе морничав, но она што го прави уште побизарен е приближно од 6 до 7 милиони смртни остатоци сместени во нив во 18 век.

Местото беше отворено за јавноста во 1809 година, а во 1786 година беа ископани гробовите на скоро секој починат жител на Париз, и по две години напорна работа, сите беа префрлени во тунелите на напуштен каменолом, денес познат како катакомби .

Сега се дозволени посети на катакомбите и местото го посетуваат 550.000 туристи годишно, а во нив никогаш не е дозволено повеќе од 200 лица. Турата трае околу 45 минути и опфаќа околу 2 км катакомби.

  1. Село Матмата Бербер, Тунис

Една од најинтересните населби во Тунис, а веројатно и најпознатата населба Бербер е Матмата. Во сувите, загадени долини на јужниот регион Џебел Дахар во Тунис лежат берберските подземни куќи на Матмата.

Берберите од племето Матмата се најстарото племе во светот и првите жители на Африка кои се повлекле на планините пред нападите на Арапите, бегајќи од насилната исламизација. Областа каде најдоа засолниште и ги ископаа своите први подземни куќи се викаше Матмата.

Ова село беше прославено во Војна на вездите, бидејќи во него живееше Лук Скајвокер.

Самите куќи биле изградени рачно, од копање длабока јама во песок. Пештерите потоа биле издлабени околу рабовите на јамата, формирајќи подземни простории.

Во Тамезрет има селски музеј на Берберците со изложби на традиционален накит, облека и венчални носии.

Повеќето семејства се иселиле од овие подземни куќи во текот на 1960-тите и 1970-тите години кога многу модерни села и градови биле изградени за време на модернизацијата.

Оние кои решија да продолжат да живеат под жешката површина на земјата, денес претежно живеат од одгледување маслинки и туризам.

  1. Наполи Содеранеа, Италија

Од основањето на Неополис, до бомбите од Втората светска војна, има многу работи што оставиле трага на каменот со кој бил изграден градот.

Една турнеја низ Наполи Сотерране води длабоко, четириесет метри надолу, во повеќеслојната историја на Неапол. Ќе поминете низ ехо-шуплините на античкиот грчко-римски аквадукт и ќе се стиснете низ тесен канал. Турнејата продолжува до засолништето за воздушни бомби, Воениот музеј и градините Хипогеум и остатоците од римскиот театар.

  1. Ќорсокак на Мери Кинг, Единбург

Ќорсокакот на Мери Кинг се наоѓа помеѓу зградите во историскиот стар град Единбург, Шкотска. Беше одлучено овие улици да бидат затворени, а потоа беше именувано како Ќорсокак на Мери Кинг – во чест на сопствениците на повеќето куќи во областа.

Според легендата, за да се спречи ширењето на чумата, властите ги изолирале сите пациенти со вирусот во конкретниот кварт, по што го опколиле со ѕид. Областа се прекри со митови и урбани легенди; приказни за клетви и убиства изобилуваат.

Така, тие ги одведоа луѓето во страшен ‘затвор’. Несреќниците починаа во страдање, немаа шанси да се излечат од болеста. Меѓу болните беше и малата Ени – девојче кое беше одземено од нејзините родители и затворено во градот на мртвите.

Денес, лежиштето на Мери Кинг се претвори во туристичка атракција, но не го изгуби својот гаден изглед. Се вели дека духовите на оние кои починале во текот на годините на чумата живеат во Ќорсокак, а некои туристи ги зграпчува духот на таа сиромашна мала Ени, која никогаш не успеала да се збогува со своите родители.

Улицата беше отворена за јавноста во 2003 година.

  1. Пештери Ајанта и Елора, Индија

Тие се сметаат за ремек-дело во будистичката уметност, и овие стари пештери се една од најзначајните историски атракции во Индија. Неверојатно издлабени во карпата на ридот среде никаде се наоѓаат пештерите Ајанта и Елора. Двете се важни места на светското наследство на УНЕСКО.

Елор има 34 пештери од 6 и 11 век, и 29 пештери во Ајанта датираат од 2 век п.н.е. до 6 век. Пештерите во Аџанта се будистички, додека пештерите во Елора се мешавина од будистички, хинду и јаин.

Најочигледна работа во врска со пештерите Ајанта и Елора е дека тие се направени рачно, само со чекан и длето.

Најдобро време за посета на пештерите е од ноември до март, кога е постудено и суво.

  1. Потонатиот дворец, Истанбул, Турција

Потонатиот дворец или „Потопената цистерна“ е најголемата од неколку стотици цистерни под градот Константинопол (Истанбул) во денешна Турција. Цистерната се наоѓа на 150 метри југозападно од Света Софија, под некогашната античка базилика (по која беше именувана), и е изградена во 6 век, за време на владеењето на византискиот император Јустинијан Први Велики за да се обезбеди вода за пиење на растечкиот град.

Но, голема пештерна цистерна лежеше неоткриена сè до 16 век. Резервоарот беше исчистен и реновиран во 1985 година, а беше отворен за јавноста две години подоцна.

  1. Тунели од Cu Chi, Виетнам

Тунелите во Виетнамскиот кварт Чи Саигон се изградени за потребите на Виет Мин (Виетнамска лига за независност) кога се обиде да ги исфрли француските окупаторски сили од државата и да создаде слободен Виетнам.

Кон крајот на 1940-тите, комунистичките сили започнаа да копаат мрежа од тунели под џунглите на Јужен Виетнам за време на војната за независност од француското колонијално владеење.

Тие биле зачнати кон крајот на 1940-тите и првично требало да бидат скривалиште за оружје и муниција, но набргу се претвориле во скривалишта на борците од Виет Мин. До средината на 1960-тите и почетокот на војната против американските сили, 250 км тунели навлегоа под Ку Чи и околните области. Еден дури помина под американска воена база во областа.

Денес, тунелите се користат за туристички цели.

  1. Бункер 42, Москва, Русија

Под улиците на Москва се наоѓа неверојатен систем на тунели што водат до тајните утврдувања на Студената војна со кодно име Бункер 42, што денес се смета за вистинска туристичка атракција.

Системот тунели и пештерни простории мораше да се ископа без да се оштети постојната градска инфраструктура. Исто така, мораше да биде доволно длабоко за да преживее нуклеарен напад.

Бункер 42 е дизајниран и изграден по првите нуклеарни тестови на поранешниот Советски Сојуз, кога било утврдено дека засолништето мора да се направи на длабочина од најмалку 50 метри под земјата за да се избегнат последиците од ударот и радиоактивното зрачење.

По завршувањето во 1956 година, никогаш не бил користен со полн капацитет и ги поминал следните 30 години како командна база за воздушен напад. Денес, објектот постои како туристичка атракција, пишува Мирор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement