Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Оваа плажа се нарекува златна, и се наоѓа на островот Крк…

Почнаа годишните одмори, па многу луѓе се преселија од копно на море. И оваа година летуваме на Јадранот бидејќи нема ништо поубаво од одмор со релаксирачки звук на морето. Нејзините градови и острови кријат прекрасни плажи и чисти мориња кои се вистинска терапија за телото и душата.

Голден Беј на островот Крк
Освен оние познати и популарни локации, далеку од вревата на градот, тука се и малите заливи со прекрасни камчиња и песочни плажи кои се вистински скриени оази на недопрена природа и мир. На ваквите плажи обично нема капацитети, па можете да сметате на комплетен зен, а единствено што ќе ви треба е костим за капење и пешкир.

Еден таков залив се наоѓа на Крк, наречен Голден Беј. Поточно, Голден Беј е само едно од имињата на оваа рајска плажа на западниот брег на островот. Вело Чело, Бишкупиќи и Златна плажа – ова се сите имиња на овој прекрасен залив со камчиња сместен на неколку километри северно од Стара Башка.

Златната плажа е нешто навистина посебно. Се наоѓа пред висока импозантна карпа каде живеат белоглави мршојадци. Покрај плажата има и две помали пештери.

Поради големата стрмност до неа не може да се стигне пеш, па единствениот пристап до плажата е со брод, поради што е популарна меѓу морнарите. Овде нема угостителски објекти или други содржини, затоа уживајте во мирот, тишината и прекрасното чисто зелено-сино море.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement