Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Нов предизвик за авантуристите во срцето на Црвеното море

Престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, го започна развојот на „Корален Блум“ како дел од новото луксузно одморалиште, одморалиштето на Црвеното Море.

In pics: Saudi's Red Sea project unveils 'Coral Bloom' design for gateway  island - Gulf Business

Дизајниран од светски познатата британска архитектонска фирма Foster + Partners, развојот ќе биде изграден на островот Шурајра, главниот остров на проектот на Црвеното Море, кој опфаќа 8.000 километри земја и води низ западниот брег на Саудиска Арабија, преку архипелаг повеќе од 90 острови.

Со природна форма на делфин, островот е дом на четвртиот по големина систем на гребен- бариера во светот, недопрени корали и значителен број загрозени видови.

Концептот за островот е дизајниран да се вклопи со неговата беспрекорна природна средина и ќе смести 11 хотели, прилагодени да одговараат на очекувањата на патниците пост-пандемија. Дизајните исто така покажуваат нови плажи создадени на островот во форма на делфин заедно со нова лагуна. Овие подобрувања ќе придонесат за подигнување на нивото на копното, обезбедувајќи одбранбен слој од зголемувањето на нивото на морето. што е најважно, промените имаат за цел да го зачуваат или подобрат она што веќе постои на островот, без оштетување на живеалиштата или природните брегови.

Saudi Arabia's Crown Prince launches luxury Red Sea project 'Coral Bloom' -  Alsiasi

Жерард Евенден, раководител на студио во Foster + Partners, ја елаборира инспирацијата зад нивниот дизајн. „Шурајра има неверојатна фауна и флора и посебен однос кон нејзините корални гребени. Ова е место каде што можете да пливате од овие острови и да бидете директно во гребен. Многу необично. Значи, за нас првата првична реакција беше дека сакаме да ги заштитиме рабовите … Она што сакавме да го направиме беше да ги разгледаме начините за донесување структури со мала тежина и поставување на тие лесни конструкции на остров “.

Со оглед на размислувањата за биолошката разновидност во срцето на проектот, одморалиштето ќе биде создадено со употреба на лесни материјали со мала топлинска маса и произведени надвор од локацијата, што значи повеќе енергетски ефикасна конструкција и помало влијание врз животната средина.

Foster + Partners Designs "Coral Bloom" Island Resort for the Red Sea |  ArchDaily

Компанијата за развој на Црвеното Море, исто така, тврди дека тие ја создаваат „најголемата светска постројка за ладење, напојувана од обновлива енергија 24 часа на ден, за да се олесни ефикасното централизирано ладење низ целта. Проектот ќе се напојува со обновливи извори, поткрепен со најголемиот систем за складирање батерии во светот “.

Проектот за Црвеното Море се очекува да започне да ги пречекува гостите до крајот на 2022 година, кога меѓународниот аеродром и првите четири хотели ќе бидат отворени со завршен проект кој треба да заврши до 2030 година, при што ќе се состои од 50 одморалишта, нудејќи до 8.000 хотели соби и околу 1.300 станбени објекти на 22 острови и шест внатрешни локации.

What is the luxurious 'Coral Bloom' Red Sea Project? - MyRestingBeachface

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement