Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Нов национален парк и резерват со спектакуларна убавина што треба да се види барем еднаш во животот

New River е кањон околу истоимената река во јужна Западна Вирџинија, која во декември 2020 година беше прогласена за 63-ти Национален парк и резерват во САД.

На овој начин се заштитени 263 квадратни километри шума и планинска област на планините Апалачи и 28 квадратни километри околу самата река во областите Фајет, Рали и Самер. Новата река е долга околу 510 милји и минува низ три држави во САД: Северна Каролина, Вирџинија и Западна Вирџинија.

Оваа област одамна е популарна туристичка дестинација за љубителите на активниот одмор, особено адреналинскиот рафтинг и кајак по бурната река. Дефинитивно вреди да се истражи околината, особено градовите-духови кои ги „проголта“ бујното зеленило и во кои некогаш живееле рударите.

Од 1800-тите до Големата депресија, јагленот неконтролирано се откопувал во овој дел на Западна Вирџинија, а многумина се доселуваа за да преживеат. За жал, многу работници загинале во експлозиите и уривањата на рудникот. Рудниците беа затворени во 20 век и поголемиот дел од населението било раселено.

Првиот обид да се намали штетата направена со искористување на природните ресурси е направена во 1978 година, кога на областа околу New River му е даден статус на национална река. Новата класификација дополнително ќе ја заштити областа, но сигурно ќе привлече многу љубители на природата.

Оваа област може да се пофали и со челичниот мост New River, кој се издига 267 метри над реката кај Фајетвил. Мостот е долг 914 метри и е отворен за јавноста во 1977 година, а скоро три децении се сметаше за најдолг мост во светот со еден лак.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Рибата е една од најважните намирници кога станува збор за формулирање здрава исхрана. Тaa е извор на квалитетни протеини, здрави масти, многу витамини и...

Cotton Club

Легендарниот дизајнер почина во 2019 година. На почетокот на јануари, телохранителот и личен асистент на Карл Лагерфелд, Себастијан Џондо, ја најави својата книга за...

Green Tea

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас. Затоа, д-р Ендру Вале...

Cotton Club

Зимски капут од соништата. Јакни од сите видови тешко може да се наречат нешто навистина оригинално. Дури и ултра-гломазните модели станаа прилично чест основен...

Advertisement