Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Нов Зеланд не сака инфлуенсери на својот остров

Нов Зеланд, дестинација со неверојатна убавина и природа, сака нејзините посетители да уживаат во сè што може да понудат, без влијание на инфлуенсерите…

Најновата кампања на Новозеландската туристичка организација промовира иновативни искуства на нејзината територија, наместо посети на „хит“ локалитети кои секогаш се полни со инфлуенсери и прикажани толку пати на социјалните мрежи. Затоа, Новозеланѓаните ги повикаа инфлуенсерите да свртат нов лист и да се одморат од клишето на објави по социјалните мрежи. Овој потфат може да им помогне да ги истакнат сликовните аспекти на нивната земја, наместо да изберат неколку локалитети кои станаа популарни благодарение на социјалните медиуми.

Туристичката организација им ја пренесе својата порака и барање на сите потенцијални намерни патници преку видео, во кој глуми комичарот Том Сензбури, како осамен ренџер во „единица за социјално набљудување“ кој ги запира луѓето кои се обидуваат да фотографираат во стилот на инфлуенсер. Видеото од 2,5 минути е насловено како „Travelling Under Social Influence“ и им кажува на сите посетители на оваа прекрасна земја да ја напуштат својата зона на удобност. Како што вели Сензбури: „Сè ова сум го видел претходно, сите сме го виделе. Ова лето, го апсиме секој што патува под влијание на инфлуенсери. Мора да размислите надвор од рамките“, осврнувајќи се на формат објавата на Инстаграм.

Интересното видео доби позитивни критики и одговори од целиот свет, а дали ќе вроди со плод останува да видиме.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Закотвен во бетонскиот океан Хонг Конг, трговскиот центар Whampoa има невообичаена глетка што го рефлектира поморското наследство на градот, но исто така овозможува и...

Four Seasons

Маурициус има една необична коинциденција, а тоа е дека една од неговите најпознати туристички атракции е прилично слична на нејзиното знаме. Имено, знамето на...

Green Tea

Глобалниот тренд на фототерапија се појави пред неколку години. Селфито со футуристички маски кои испуштаат црвено, сино или зелено светло беа објавени од главните...

Cotton Club

Ниту една жена не може да одолее на овој моден додаток! „Headband“ венчиња како оние што ги прослави Блер во серијата „Gossip Girl“ се враќаат на модната сцена....

Advertisement