Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Низ неа може да пролета и авион: Во потрага по дрва ја открил најголемата пештера во светот

Како да е дел од рубриката „Верувале или не“, најголемата пештера на светот, Son Doong, е откриена (официјално) дури во 2009 година.

Како е можно нешто толку огромно да заплива толку празно и толку долго? Природата и светот никогаш нема да престанат одново да нè фасцинираат. Да се ​​упатиме кон скриените дупки на далечниот Виетнам, каде што лежи оваа пештера.

Барајќи дрва, ја открил најголемата пештера во светот

Во близина на виетнамската граница со Лаос, во шума која денес е прогласена за национален парк, долго време се криело вистинско богатство. Дури во 1991 година, еден локален селанец, Хо Кан, налета на влезот во пештерата додека работел како нелегален дрвосечач.

Веднаш стана јасно дека не станува збор за обична пештера. Влезот бил огромен и од него течело река. Им раскажал на пријателите и познаниците за она што го видел, но на истражувачите им биле потребни уште 20 години да дознаат за тоа.

Британски истражувачки тим се упатил кон шумата во 2009 година за да ја пронајдат пештерата за која слушнале. Тие побарале помош од Канха и по долга низа неуспешни обиди успеале да ја пронајдат пештерата што ја барале.

Подгответе се, полетуваме

Зошто требало толку време да се открие нешто толку големо? Во овие шуми нема луѓе и тешко е да се прилагодите во нив, а голем потфат е да се стигне до пештерата и да започнете со истражување. Никој не можеше ни да замисли колку всушност е голема.

Па, колку е голема тогаш? Доволно е Боинг 747 да лета низ неа, без да ги гребне крилјата. Долга е повеќе од 5 километри, висока над 200 метри и широка околу 150 метри. Некои од нејзините сталагмити се високи околу 70 метри.

На две места, покривот од пештерата е целосно срушен. Дупката што се создала, овозможило продирање на дневната светлина и сончевата светлина во пештерата, што довело до прекрасен природен феномен. Сега тука растат дрвја високи 30 метри и создаваат бујна зелена дождовна шума. Кога времето ќе се смири, и тука се формираат облаци.

Филмски расплет

Веќе во 2013 година, првата туристичка група пристигнала во пештерата. Ако им завидувате, почекајте. За таа авантура платија дури 3.000 долари по лице. Не секој може да стигне до пештерата и потребна е посебна дозвола од властите, а бројот на посетители е ограничен. Дури и идејата за изградба на жичара до влезот на пештерата е „откажан“ благодарение на напорите на еколошките здруженија.

Затоа, ако сакате да ја посетите пештерата, подгответе се добро. Можеби Хан од почетокот на приказната ќе биде вашиот водич! Патем, каде е тој, што е со него?

Во меѓувреме, тој станал локален водич за научниците и истражувачите. Престанал да работи како нелегален дрвосечач и сврте „нов лист“ во животот: сега тој е конзерватор кој ја чува природата и носи одушевени гости на едукативни тури низ шумата и пештерата. Филмски!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement