Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Не за секого: Шармантно англиско приморско село што предизвикува расправии

Англиското село Clovelly, каде се наоѓа пристаништето, стана познато на социјалните мрежи благодарение на неговата фотогеничност. Уредни, шармантни колиби, асфалтирани патишта и фарма за магариња беа доволни да привлечат многу посетители, но и потенцијални купувачи на имот. Сместено е на југозападот од Англија, недалеку од местото кое симболично се нарекува „Land’s end“.

Бројот на среќни жители е ограничен и расте бавно. Ако живеете тука, ќе имате околу 400 соседи насекаде – доволно за да не се чувствувате изолирани, но и да го зачувате мирот. Жителите на селото очекуваат новите соседи активно да се вклучат во живототната заедница и некои од програмите што тие ги сакаат за збогатување на културата и придонесите.

Целото село е всушност приватна сопственост, а од 13 век го поседувале само три семејства (барем колку што е познато). Иако трагите од животот очигледно влегуваат подлабоко во минатото, ова село оживеа дури во 16 век како вистинска мала заедница.

Колку е неодоливо, сведочи и „Порака од морето“, расказ на Чарлс Дикенс во кој тој опишува живописно место на морето. Радјард Киплинг исто така пишуваше за Clovelly, и тоа е чест мотив во неговите слики.

Вредноста на ова место ја препозна сопственикот кој реши да инвестира во него: изградени се два музеја, неколку ресторани и апартмани и можно е да се изнајми простор за посебни прилики како свадби или роденденски прослави.

Но, сега дојдовме до незгодниот дел: да влезете во приватно село – треба да платите влезница. Од друга страна, патот што води низ селото кон морето е јавна патека. Низ овој пат се водат битки со години. Некои успеваат во нивниот герилски план, но некои се запрени од редарите и бараат да се вратат или да платат влезница.

Влезната такса е оправдана со трошоците за одржување на инфраструктурата во селото и двата музеја лоцирани овде, но многу Англичани се лути поради приватното присвојување на дел од земјата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Научниците со години истражувале дали ќе биде можен живот на Марс. Кога Rover Perseverance на NASA безбедно ја допре површината на Црвената планета на...

Green Tea

Постои раширено верување дека е потребно да се јаде јаболко секој ден за здраво тело. Во земјите што зборуваат англиски јазик, постои дури и...

Fool Moon

Повеќето жени, и славни холивудски диви и ние „обичните“, редовно ја боиме косата кога ќе пробелее. Ова не е ништо чудно, ниту е новина,...

Fine Living

Многумина од нас не можат да се разбудат наутро и да го започнат денот, ако не помириснат и вкусат совршено подготвена шолја кафе… Како...

Advertisement