Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Не губите ни минута повеќе во прекрасниот Единбург: Локален водич за најдобрите во шкотската престолнина

Обично најдобро ги запознавате градовите кога некој „локален“ може да ви покаже прекрасни знаменитости, најдобро жител на тој град. За да не се изгубите во главниот град на Шкотска, ви носиме совети објавени во британски Гардијан!

Храна

Бако е италијански ресторан и вински бар, популарен кај локалното население и лоциран на улицата Дандас, но надвор од туристичката рута. Ја водат млади Италијанци, кои нудат едноставно, но многу задоволувачко мени полно со добри вина, сувомеснати и сирења. Атмосферата е пријателска, што овде треба да се цени.

На самиот југ од градот има уште еден убав ресторан – Елиот. Отворен е за појадок и ручек, а тука ќе ги јадете најдобрите колачи во градот (пробајте ја чоколадната торта без брашно).

Од друга страна, ќе најдете одлична вечера во ресторанот Ното на улицата Тистл. Нарачајте северноморски рак послужен со топол путер и леб од кисело тесто. И уживајте.

Уметност

Доколку сакате културно да се издигнете, добра идеја е да го посетите „Градскиот уметнички центар“ (City Art Centre), каде што ќе уживате во минатите времиња на шкотската уметност, но и во денешните. Овде ќе видите повеќе од 4 и пол илјади различни уметнички дела, па нема да ви биде досадно.

Разглед на градот

Фотогеничната област Стокбриџ често се препорачува како место за купување и јадење, но има и други работи кои вреди да се посетат, особено книжарниците. Има одлична независна книжарница „Golden Hare“, но веднаш до неа е прекрасната детска „Ginger and Pickles“. На пет минути се наоѓаат книгите за ретки птици, посветени на женското пишување.

На истата улица, може да се јадат одлични сендвичи во „Earls Sandwich Co“, а ако и вие мислите дека кучето е најдобар пријател на човекот, посетете ја продавницата „Just Dog“.

Ноќно излегување

„The Lucky Liquor Co“ е сериозен коктел бар кој ме освежува одвреме навреме со нови дела. Се наоѓа во познатата улица Квинс, а каков коктел и да пробате ќе излезете задоволни, иако многумина го препорачуваат „Mango Express“.

Ноќевање

Добар избор е бутик хотелот „Raeburn“, кој се наоѓа во веќе споменатиот Стокбриџ. Сепак, ноќевање во двокреветна соба чини околу 1200 куни, така што секогаш можете да размислите за алтернатива во форма на Airbnb или некое друго сместување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Fine Living

Талентираните архитекти на студијата MAD можат да добијат инспирација од се, дури и од портокалови портални кранови! Со новиот проект тие учествуваа на меѓународниот...

Advertisement