Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Не го заобиколувајте Амстердам ниту оваа сезона

Одлично место кое независно од сезоната или временските услови има што да понуди за секоја генерација, без разлика дали сте соло посетител, одите во друштво или можеби сте организирале семејна екскурзија.
Еве ги најатрактивните места кои се најдоа на нашата листа и со задоволство ги споделуваме со вас.

Пазар Алберт Карп: Овде можете да купите што било, од свежо исцеден сок до кожна рачна торба и свежо уловена риба.

Музеј на Ана Франк: Ова треба да биде вашата прва станица кога ќе стигнете во Амстердам. Тоа е подеднакво отрезнувачки и инспиративно. Можете да ги купите вашите билети преку Интернет, што ќе ве спаси од чекање во ред.

Кафулиња: Од каде Амстердам ја добива својата зелена репутација. Еве во кои отидовме, но има тони низ градот:

Dampkring: http://dampkringcoffeeshopamsterdam.business.site

Стаклена градина: https://www.greenhouse.org

Булдог: Ова е всушност првото кафуле и до денес единствено со своите оригинални основачи и сопственик. Тоа значи дека терминот „кафе“ како што го знаеме денес за Амстердам, го измислил сопственикот Хенк.
https://www.thebulldog.coM

Heineken 'Experience' reopens in Amsterdam

Музеј на Хајнекен: Некои тврдат дека не вреди за парите, но убаво е да се стекнете со ваше лично искуство! Добивате три пива за да уживате со вашата карта, а нивниот музеј е интерактивен и забавен. Погледнете како го подготвуваат нивниот светски познатиот Heineken, плус продавницата за подароци е одлична.

П.Ц. Hoofstraat: Луксузен шопинг, ако го сакате тоа.

Музеј на Ван Гог: Иако обично е преполн со туристи, не ја пропуштајте можноста да видите некои ретки дела на Ван Гог. Неговите најпознати дела се во познати музеи ширум светот, но оваа колекција гордо ја прикажува неговата непозната и разновидна историја како уметник. Набавете билети однапред преку Интернет

Посетете го округот со црвените светла: иако не мора да учествувате, препорачуваме да се шетате низ овој шарен појас на градот

Amsterdam will ban Red Light District tours starting in 2020 | CNN Travel

Вонделпарк: Огромен парк што се протега низ градот. Многу фонтани, сенка и зелена трева за лежење за одмор или пикник.

Места за јадење
Bakers & Roasters: Bakers & Roasters: Уште една прекрасна зделка за бранч. Обично долго се чека, но проверете дали можете да најдете место во барот.

Bouf: Одлично, лежерно место за ручек!

Cannibale Royale Ruysdael: навистина шик ресторан со одлично месо и хамбургери.

Order Cannibale Royale - Ruysdaelkade in Amsterdam | Menu and prices | Uber  Eats

G’s Bar: Boozy brunch, а особено добар Bloody Marys!

Малиот Колинс: Неверојатно место за бранч.

Мата Хари: Сигурна, во интересен дел од градот и севкупно навистина апетитна храна и пијалоци.

Мене Наам Наан: Вкусна тајландска храна (неконтролирано, Амстердам има изненадувачки добри тајландски ресторани). Нивниот Pad Thai е толку автентичен и ќе ја задоволи секоја желба.

Staring at Jacob: Бранч од соништата, убав декор и пријатна атмосфера.

Суго: Добро за ручек – тие имаат ефтина, но вкусна пица.

Суперклуб: скапо, но тоа е повеќечасовно искуство со седум оброци и едно од најинтересните шоуа што некогаш ќе ги доживеете.Ќе вечерате на кревети заедно со многу други патрони. Концептот беше голема работа во 70-тите и Supperclub се обидува да го ревитализира трендот.

Supperclub Amsterdam - Posts | Facebook

The Butcher: Брзи и вкусни хамбургери.

The Pancake Pakery: Најдобрите палачинки (всушност крепс) во Амстердам. Можете да одите на слатка или солена варијанта..а може и двете!

Барови

A’DAM Toren: На врвот на единствениот „облакодер“ во Амстердам и со гаранција живописни погледи.

Кафе Брехт: бар на тема Берлин со автентично германско пиво . Мало, но социјално место.

Кафе Флинк: тивко и совршено место за почеток на вечерта.

Chin Chin Club - Picture of Chin Chin Club, Amsterdam - Tripadvisor

Chin Chin Club: каде сите локални млади професионалци одат на забава. Дефинитивно забавна средина.

Gollem’s Proeflokaal: Еден од најдобрите пиво-барови во Амстердам.

Rosalia’s Menagerie: Навистина кул подземен бар, сè уште релативно неоткриен.

Rosalia's Menagerie - Home | Facebook

Tales & Spirits: Добро направени, елегантни коктели.

Tales & Spirits in Amsterdam – Old Liquors Magazine

TonTon Club West: Баркадата во Амстердам! Бар + Аркада, гледате?

W Amsterdam: Се наоѓа на последниот кат и е веројатно еден од најдобрите барови во Амстердам.

Waterkant: Одличен бар на реката!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement