Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Необјаснета мистерија: Пештера во која се гаснат мобилните телефони, а водата капе наопаку?! (видео)

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет…

Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој не го посетува. Причината за тоа се бројните суеверија кои доаѓаат да ги истражат само љубителите на паранормалното.

Пештерата Давелис се наоѓа на југозападната страна на планината Пентели, од каде порано се носел материјал за изградба на Партенон.

Пештерата е наречена по разбојник од 19 век по име Давелис. Тој и неговата банда го користеле ова место како скривница, а според легендата, постоел лавиринт од тунели кои воделе кон куќата на војвотката која му била љубовница. На влезот во пештерата, во карпата се наоѓа црква од 12 век.

Малку подлабоко во пештерата се чествувал богот Пан, а остатоците кои го потврдуваат тоа можат да се видат во Археолошкиот музеј во Атина. На еден од ѕидовите можат да се видат релјефи од поранешни патници, вклучувајќи и неколку англиски писатели од 19-от и почетокот на 20-от век.

Постојат записи дека грчката војска токму на ова место изведувала доверливи операции, поради што пештерата била затворена за јавноста. Таа се поврзувала и со нуклеарно оружје, експерименти во текот на Студената војна и бројни теории на заговор.

Статусот на место со паранормални активности го добила поради различните сведоштва на посетителите. Тие наводно виделе вода која капела од тлото кон врвот на пештерата, суштества кои личат на мачки што одат исправено, а со електронските уреди се случува нешто чудно – тие се исклучуваат и се расипуваат кога сте во пештерата.

Димитриос Макридопулос отсекогаш бил фасциниран од необичните појави. Со постојаното читање на книги за окултните феномени од детството до зрелоста, Димитриос станал љубопитен за планината Пентели која е во облик на пирамида.

Без оглед на тоа што е вистина, студијата која ја спровел Јоргос Д. Пападеас од Грчкиот институт за геологија и истражување на минерали во 2002 година, покажала дека има нешто необично во пештерата. Научниците пронашле плоча збогатена со графит помеѓу слоевите мермер, што ја прави планината добар спроводник на електромагнетни бранови.

Освен тоа, мермерот од оваа планина поседува одредени научни својства кои го доведуваат до добивање електричен полнеж во услови на висок притисок, со што можат да се објаснат бизарните електромагнетни појави, но и здравствените како вртоглавица и дезориентираност.

На тој начин, Димитриос Папаниколау, професор по геологија на Универзитетот во Атина кој ја проучувал Пентели уште од 1973 година, вели дека на планината не се случува ништо паранормално туку дека науката објаснува сè.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement