Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Неистражен остров: Место каде можете да го почувствувате вистинскиот дух на италијанскиот југ

Што ќе кажете за еден одмор во Италија, на мал остров во близина на Неапол – доволно тивок за да се опуштите и доволно жив за да имате содржина? Покрај тоа, таа е прогласена за италијанска престолнина на културата за 2022 година. Слатка, мала Procida.

Островот се наоѓа во Неаполскиот Залив, помеѓу градот Неапол на брегот и поголемиот вулкански остров Ischia во јужна Италија. Дека станува збор за мал остров, сведочи и неговата површина од само 4 квадратни километри. Има 10.000 жители.

Веднаш штом ќе се симнете од бродот во една од трите пристаништа, јасно ви е дека не сте погрешиле. Мали, тесни, виткани улички, шарени фасади, разновидни кафулиња, Италијанци на моторни веспи, палми и кристално чисто море што светкаат на сонцето… И најдобро од сите е фактот дека тој е мал, автентичен остров кој не е многу „туристички“. Претежно жителите на Неапол доаѓаат тука кога сакаат да се извлечат од гужвата.

Некогаш нема сериозен хаос во Неапол, ниту пак е целосно оддалечено рурално место. Идеално е ако сакате мало и живо место. За оние кои се целосно опседнати со морето, тука лесно ќе најдете хотелска соба – на приватен брод. Има сè, од дневната соба и кујната, до спалната соба. Удобно и пријатно, а не и скапо. Треба само да се навикнеш на лулање.

Автентично и традиционално

Procida е шармантно и традиционално место каде локалната култура сè уште многу се потпира на народната митологија и христијанските верувања. Љубителите на историјата треба да се упатат кон дел од градот познат како Terra Murata или земја заштитена со ѕид. Тоа е средновековна тврдина на рид – исто така е највисокиот дел на островот со само 90 метри. Нуди неверојатен поглед на целиот остров и Средоземното Море.

Очекувајте стандардна медитеранска храна, со еден додаток: имено, овде сакаат да ставаат лимон во скоро сè. Од пијалоци до тестенини со лук и маслиново масло, малку освежување под сонцето ви одговара.

Главен град на културата

Избрана е за италијанска престолнина на културата во 2022 година. „Ова е првпат вакво мало место да ја освои оваа награда“, гордо рече италијанскиот министер за култура Дарио Франческини, додавајќи дека најважниот критериум при оценувањето е квалитетот на проектот. Процида очигледно имаше добар проект насочен кон зачувување на локалната култура и природа (особено крајбрежјето), но на одржлив начин.

Procida ги инспирираше писателите како Алфонс де Ламартин и Елза Моранте да ги постават заплетот на нивните романи токму овде, на островче во Медитеранот. Затоа и денес костимирани актери кои претставуваат ликови од романот, шетаат по улиците и се среќни што се среќаваат со туристи и им ја раскажуваат својата животна приказна.

Служеше и како сет за повеќе од 30 филмови, пред се Cleopatra со Елизабет Тејлор и Ричард Бартон во главните улоги. Други познати филмови се на пример The Postman и The Talented Mr. Ripley.

Затоа, не е изненадувачки што во реалноста стана место на Филмскиот фестивал, кој од 2013 година собира млади режисери, сценаристи, актери и љубители на филмови од целиот свет. Целиот остров има само едно кино, така што не можете да ја пропуштите локацијата.

Иако не е тешко да се помине целиот остров пеш, има и мали автобуси. Но, ве советуваме да уживате во прошетката и мирисот на морето во воздухот доколку имате доволно време. А, се чини, дека изобилува со тоа…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement