Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Невообичаени дрвја на работ на светот: Овде е бура на стероиди! (Видео)

Особено импресивни, и малку застрашувачки кога ќе се стемни, се плажите чии црни камења со силни ветрови ги разбиваат лутите бранови…

На самиот југ на Нов Зеланд, во Склоп Поинт, можете да видите необична глетка и дело на природата.

Оваа област главно се користи за одгледување овци и скоро нема куќи во близина. Нема дури и нормални патишта, единствениот начин да пријдете до ова место е да одите пеш скоро еден час. Додуша, еден пат може да ви го скрати патувањето, но тој поминува низ приватна фарма.

Подгответе се за можноста да бидете опкружени со стадо овци, кои ќе ви го блокираат вашиот премин, сè додека не ве забележат доволно блиску до нив.

Кога ќе пријдете, ќе забележите само една табла на која се означени насоките: Екваторот и Јужниот пол. Имате 5.140 километри до екваторот, и уште 4.803 километри до јужниот пол. При посета, оние на кои ќе наидете ќе ве предупредат да се вратите пред да се стемни. Ајде да дознаеме зошто.

Бура од стероиди

Никогаш не би ни чуле за Склон Поинт, со оглед на тоа што тука нема содржина, населението е мало (побројни се овците), а карпите што завршуваат во морето како да најавуваат дека светот завршува тука.

Но, една необична појава го направи славен во светот. Поради екстремно силниот и немилосрден ветер што дува во овој дел, долгите дрвја се извртуваат на најлуди начини. Некои се испреплетени, некои свиткани и превиткани, некои искорнати до корен.

Подигнати сè од локалните земјоделци за да им дадат засолниште на овците од силните ветрот. Тие веќе се навикнати, но туристите веќе внимателно се пакуваат во своите автомобили во самракот.

За време на нивниот раст, тие постојано сè изложени на силни ветрови од јужниот пол, па затоа претежно сè прелегнати на север – пригоден и видлив белег за одредување на страните на светот, па дури и најголемите антиталенти, за кои не сме имале можност да ги научиме, пишува дека тука дува „само“ бура.

Особено импресивни, и малку застрашувачки кога ќе се стемни, се плажите чии црни камења со силни ветрови ги разбиваат лутите бранови. Сцената сепак е послатка од фоките што играат во базените со вода помеѓу карпите, како и малите жолтооки пингвини на блиската плажа во заливот Курио.

Сепак, не би ни пречело да стоиме таму, знаејќи дека нема ништо повеќе на хоризонтот, освен Антарктикот некаде далеку на југ. Пред да не осудите, уверете се сами:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement