Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Неверојатната моќ на Mајка природа: Kањон кој е неодамна откриен во светот

А што викате на едно слатко патување во Исланд за оние што имаат склоност кон авантури? Станува збор за чиста природа, создадено од толку силно дејство на реката што влева стравопочит и претпазливост, а неодамна го откри и остатокот од светот.

Секако, ова ќе го пронајдете во источниот дел на Исланд во долината Jökuldalur, наречен кањон Stuðlagil.

Својот облик го доби со неверојатно силното дејство на реката Jokle во должина од 150 километри. До неодамна, тука живееја само неколку локални земјоделци и странските посетители не знаеја за тоа. Поради својата јачина и нивото на водата, никој не дојде овде долго време – областа се сметала за премногу опасна.

Само откако била изградена блиската хидроцентрала во 2009 година, ситуацијата се променила: нивото на реката се спушти и нејзината сила веќе не претставува закана за луѓето. Некогаш силовита река што течела низ кањонот носејќи тони песок и кал, сега е мирна, тиркизна убавица што патува бавно.

Кањонот наскоро започна да привлекува се повеќе посетители со своите мноштво камени формации. Ако некогаш сте сонувале да ја посетите патеката на Ирскиот Џин, истото можете да го доживеете и тука – Кањонот Stuðlagil е местото со најмногу базалтни столбови на целиот Исланд.

Водопадот Stuðlafoss се издвојува по својата убавина, затоа не го прескокнувајте кога веќе сте се „повлекле“ на истокот од земјата.

При одење е потребно да се носат чевли за пешачење, бидејќи теренот може да биде лизгав и незгоден. Потребни се 2 до 3 часа за да го обиколите кањонот, а се препорачува да пристигнете за време на Аурора Бореалис.

Иако би ги погледнале фотографиите и би заклучиле дека денес кањонот е преплавен со посетители, за среќа на природата – не е. Исто така може да се заблагодари на неговиот ќор-сокак.

Пристапот до кањонот не е многу лесен, а на патот до него има малку знаци и ознаки. Исто така, тој е надвор од стандардните туристички рути, па многумина едноставно го прескокнуваат поради недостаток на време.

Посетителите остро се предупредуваат да не оставаат ѓубре и какви било интервенции. Посебно внимание е потребно во текот на мај и јуни кога гуските наоѓаат место да ги положат своите јајца тука.

Исланѓаните напоменуваат да не доаѓате во овој период. Наместо тоа, дојдете во пролет или подоцнежно лето, кога поради дождовите, реката ќе добие помоќен изглед. Само бидете храбри и внимателни!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement