Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Небесни палачинки: Редок природен феномен што само им се случува на среќниците во Австралија

Прекрасната бела пуфкаста ролна на небото е облак што претставува редок природен феномен. Иако во слични варијации, многу ретко, се појавува и на други места околу светот, во Австралија можете да го видите и доживеете во сета своја слава. И така се вика: Morning glory (утринска слава).

На изглед како палачинка, но иако може да изгледа тенка, тоа е само впечатокот што го остава на фотографиите. Бидејќи е феномен што во живо зафаќа половина од небото: се протега од едниот до другиот крај на хоризонтот, правилна цилиндрична форма и е особено фасцинантно кога доаѓа во комбинација со уште неколку од нив што се тркалаат зад него.

Со дебелина од еден или два километри и можат да бидат долги дури 100 километри! Покрај тоа, тие се тркалаат прилично ниско, околу 200 метри над земјата. Патуваат сигурно со 60 километри на час, а кога ќе проструи над вашата глава, со себе носи фер налет на ветер.

Како што потенциравме, тоа се случува само во одреден период. Само неколку недели е кога времето се менува од суво во влажно (од септември до ноември), во раните утрински часови.

Убаво е да се види, но ако сте пилот на помал авион, не сакате да бидете близу до него. Заглавувањето во него со лесен авион може да биде опасно затоа што предизвикува магична турбуленција. Затоа, проучувањето на овој облак е предизвик на почетокот на 20 век, кога научниците почнале да го сфаќаат посериозно.

Патниците во Австралија, сепак, нема да имаат такви проблеми или причина за страв. Многумина имале среќа да го видат токму за време на слетувањето на авионот. Само важно е да останете будни после напорно патување толку рано наутро. Може да се каже – награда за издржливиот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement