Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

На овој остров се дозволени автомобили само во еден случај: Главното превозно средство е велосипедот

Овој остров од само десет квадратни километри освен по својата нереална убавина, е интересен и по тоа што интензивно се работи на елиминирање на автомобилскиот сообраќај.

Ла Диг (La Digue) е веројатно еден од најпознатите острови на Сејшелите, од вкупно 115. Секоја година привлекува илјадници туристи кои доаѓаат на плажата „Source d’Argent“ за да им се восхитуваат на речиси нереалните камења, песок, сина боја, па затоа оваа плажа често е високо на листата на најубави плажи во светот.

Островот ги привлекува и љубителите на птици кои доаѓаат да му се восхитуваат на ендемичниот вид Terepsiphone paradisi.

Овој остров од само десет квадратни километри освен по својата нереална убавина, е интересен и по тоа што интензивно се работи на елиминирање на автомобилскиот сообраќај.

Повеќето жители, од кои 3.000, користат велосипеди како главно превозно средство, за разлика од нивните соседи на островите Махе и Праслин, каде урбанизацијата го направи својот данок.

На локалното население на островот Ла Диг не им требаат автомобили, а велосипедите за изнајмување и туристите лесно можат да ги најдат, за да одат на плажа или подалеку, за да го истражат островот.

Според Би-Би-Си, во осумдесеттите само богатите семејства на островот имале автомобил, а од тогашните десет возила, бројката се искачила на 60, што е сè уште мала – а делумно и поради тешкотиите на индивидуалната сопственост.

Имено, автомобилите не се дозволени доколку не обезбедуваат јавна услуга. Но, зголемувањето на туристичката градба и потребните возила кои доаѓаат со таа работа, вклучи аларм, особено кај мештаните.

До неодамна се користеа дрвени вагончиња за превоз на мештаните, но денес на островот има уште еден „таксист“ чиј дрвена кола врши превоз.

Развојот на островот и зголемениот број туристи ја поттикнаа изградбата, а со тоа и потребата од возила, но локалното население добро знае дека зголемувањето на бројот на автомобили може да им нанесе повеќе штета отколку корист.

Зголемувањето на сообраќајот би значело и помал мир, тишина и мирен одмор што го бараат туристите, како и опасност за ендемичните птици кои живеат на островот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement