Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најубавите црни плажи: 10 незаборавни места кои треба да ги посетите барем еднаш во животот

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани.

Долгите бели песочни плажи и тиркизното море за многумина се концепт на идеално место за одмор. Но, постојат и некои повеќе мистични алтернативи кои привлекуваат голем број патници, особено љубителите на црната боја.

Црните плажи се исто толку привлечни, и не се толку ретки како што може да изгледаат на прв поглед. Тие се јавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани.

Црниот песок обично е резултат на излевање лава во морето, ладење и распаѓање, а исто така може да биде резултат на глацијална активност како што е случајот на плажата Јокулсарлан на Исланд.

Има насекаде црни плажи – од зачудувачки примероци на островот Стромболи во Тиренското Море до далечната Јапонија. Погледнете ја нашата галерија со фотографии и уживајте во незаборавниот поглед на црните плажи.

Дијамантската плажа Јокулсарлон на Исланд

Плажа Пиха во Нов Зеланд

Плажа Пунал на Хаваи

Плажа Периволус во Грција

Плажа Керамас на Бали

Црната плажа Уреки долж Црното Море во Грузија

Црна плажа Фикогранде на Стромболи во Италија

Плажа Black Sands во Калифорнија

Плажа Жардин на Канарските острови

Плажа Михо но Мацубара во Јапонија

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement