Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најубавите средновековни градови во Германија

Во средниот век, во Германија се појавиле градови, претежно лоцирани околу утврдени замоци, но кои стекнале одредена независност во однос на трговијата и носењето закони. Проширувањето на бизнисот довеlo до просперитет, градење куќа и развој на уметноста.

Одлично зачувани или обновени средновековни градови во Германија ја рефлектираат богатата историја и култура на средниот век. Живописната архитектура, музеите и театарските претстави што ги нудат, ќе ве вратат во времето на витезите во сјајни оклопи, трубадури и изградба на големи катедрали – но и во разорни војни и чуми.

Rotenburg ob der Tauber

Rotenburg ob der Tauber во Централна Франконија е најважниот германски средновековен град. Тоа е, исто така, пример за успешна реконструкција, бидејќи за жал речиси 40 проценти од градот е уништен или оштетен за време на Втората светска војна.

Основан во 1170 година, Ротенбург станал слободен царски град во доцниот среден век. Силната одбрана била императив и затоа градот има голем ѕид кој целосно го опкружува. Долг е повеќе од 3 милји и има 42 кули. Можете да влезете преку Клингентурмтор и да пешачите колку што сакате, уживајќи во погледот кон градот и Таубер. Одете до традиционалниот пазарен плоштад и восхитувајте се на градскиот куќи со готски грб и ренесансна фасада.

Градот е можеби најпознат по своите шармантни дрвени куќи, па не заборавајте да прошетате по улиците на midgase или Herrngase, каде што се наоѓаат повеќето од нив. Најстарата црква во градот е црквата Свети Јаков со олтарско ремек-дело на Тилман Рименшнајдер. Можете да дознаете за потемната страна на средниот век со посета на Музејот на средновековниот криминал и правда.

Ако можете, посетете го Ротенбург околу Божиќ. Божиќниот пазар на градот е еден од најубавите во Германија.

Goslar

Многу поголема средновековна слава има Гослар, лоциран во Долна Саксонија во подножјето на планините Харц. Гослар, кој е под заштита на УНЕСКО, го должи своето огромно богатство на рудникот за сребро што постои овде од 10 век. Поранешното седиште на германските императори на Римската империја, Кајзерфалц, царската палата, има доминантна позиција. Посетете ги луксузните соби и научете се за нивната историја.

Богатството на граѓаните на Гослар ја објаснува големината на градските куќи и раскошот на црквите. Означени се плоштадот на пазарот, кулата од батерии Цвингер и Ноеркирше од 12 век.

Насекаде во Гослар ќе најдете референца на Harzer Roler. Ова се однесува на две работи: канаринци кои се чувале во рудниците за да ги предупредат рударите за непосредни експлозии и многу силно, свежо сирење во форма на колбас.

Kvedlinburg

Кведлинбург, исто така лоциран на планините Харц, е уште едно место кое припаѓа на УНЕСКО. Градскиот замок на врвот на планината изгледа гордо со висина од 1.300 и 2.000 полу-дрвени средновековни куќи. Таа е една од најголемите колекции на вакви домови во цела Европа и, најдобро од сè, е во оригинална состојба. За време на Втората светска војна, Кведлинбург не претрпе никаква оштета.

Надворешниот прстен на стариот град се состои од прекрасни арт деко згради, така што во близина ќе најдете разни форми на архитектура. Изворедна убавина ве чека во Fakverkmuzeum im Standerbau, градска куќа од 13 век, кој е единствениот музеј од ваков вид во светот.

Кведлинбург е популарна туристичка дестинација, па доколку е можно, избегнувајте посети во текот на летните месеци. Улиците се стрмни и често лизгави, па затоа мора да се носат добри чевли за пешачење.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Астролозите направија интересни откритија и успеаја да ги идентификуваат четирите хороскопски знаци под кои се раѓаат најбогатите луѓе. Ако тие самите не се богати,...

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Advertisement