Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најубавиот патувачки пар советува како да патувате за време на корона

Како да патувате за време на пандемија без да ги загрозувате животите на другите? Наместо да се потпрат на искуствата на другите луѓе, најпознатата патувачка двојка Мари и Џејк Сноу самите дознаа.

За време на карантинот, Мари и Џејк Сноу поминаа седум месеци на Бали, што е и најдолгиот период што го поминаа на едно место во изминатите четири години. Пред еден месец се упатија кон Грција, која ја патуваа од Атина до Санторини. Тие го продолжија патувањето низ Италија, Холандија и моментално се во Германија. Тие искусија што значи да се биде одговорен турист и како да се усогласат со прописите пропишани од секоја земја поединечно.

  1. Тестирајте се (PCR / брис)

Тестирањето ќе ви даде мир и ќе сфатите дека можете да патувате без ризик и страв од заразување на други лица, особено на ризичната група. Исто така, ќе имате соодветна документација што ќе им ја покажете на авиокомпаниите и граничните контроли.

  1. Држете ја вашата физичка дистанца

На аеродромите, кафулињата и рестораните, потребно е да се оддалечите 2 метри од луѓето околу вас. И покрај вашата одговорност, имајте на ум дека повеќето авиокомпании и автобуси не ги следат овие правила и продолжуваат да ги сместуваат патниците едни до други.

  1. Вежбајте високи хигиенски навики

Мијте ги рацете со сапун најмалку 20 секунди. Добро е да имате при рака мала доза за дезинфекција на рацете, во случај да нема на повидок тоалет. Деновите кога кивавте во вашата рака или ракав се минато. Но, новиот тренд не треба да биде да кивате во маски, па затоа е добро да имате шамивчиња во рака. Треба да се избегнува допирање на лицето, особено на носот, очите и устата.

  1. Истражете ги тековните регулативи во земјата во која патувате

Секоја земја има свои правила, и тие можат да се менуваат на дневна основа во зависност од развојот на пандемијата. Ова значи дека треба редовно да ги следите изворите преку кои земјата известува. Потпрете се на официјалните веб-страници на Владата и Министерството за здравство.

  1. Покажете почит кон другите

Зачинете го сето тоа со љубов и сочувство за секој што ќе ви застане на патот. Откако го оставиле розовиот балон на Бали, каде сè изгледаше прилично нормално, другите земји што ги посетиле беа во друга состојба. Последиците од вирусот корона се физички, ментални и финансиски. Важно е да бидете позитивни и да го ширите тоа на луѓето кои штотуку останале без работа или на своите најблиски.

Заработуваат повеќе од 10.000 евра месечно

Мари и Џејк Сноу ја одложија својата свадба планирана на Бали поради ограничувањата на КОВИД-19. Семејства од Австралија и Германија не можеа да им се придружат.

Тие се запознаа пред четири години на патување и оттогаш продолжија да патуваат заедно и најдоа начин да го живеат животот што го сакаат.

Во интервју за 24sata, тие објаснија дека животот на патување не е многу поскап од статичкиот живот. Во секој случај мора да ја платите киријата, но ослободени сте од сметките за електрична енергија, Нетфликс и заеми за автомобили и други трошоци за живот на една локација.

https://www.instagram.com/reel/CEOSUC6jVTW/?utm_source=ig_embed

Првично, тие немаа намера да заработат преку Инстаграм и објавите беа исклучиво за пријатели и семејство. Но, по две години и скоро милион следбеници, резултатите почнаа да се исплаќаат самостојно. Ни открија дека денес заработуваат повеќе од 10.000 евра месечно и тврдат дека никогаш не прифатиле ангажман што отстапувал од нивните животни погледи. Поради ова, тие завршија сезонска работа во винарија во Австралија, што им обезбеди доволно пари за патување за остатокот од годината. Тие посочуваат дека од овие причини нивната општествена одговорност не зависи од тоа дали ќе заработат нешто преку Инстаграм и дека не биле принудени да земаат пари од брендовите кои не се во склоп со нивните вредности.

  • „Ова е грешка на многу помали инфлуенсери кои сметаат дека треба да работат со брендови и да промовираат производи за кои навистина не се грижат. Вашата марка треба да биде повредна од туѓата, не треба да бидете нечија играчка освен ако не се согласувате со она што го застапувате и со вредностите што ги поддржувате“, вели Мари, која штотуку започна одржлива еколошка и етички одговорна колекција облека во заливот Рове Бајрон.
  • „Ако ни пристапеше бренд со производ што не е здрав за деца и понудеше милион долари, не би го ставиле лицето на него заради промоција“, рече Џејк, кој создаде веганско мени во ресторан во Бали, што ги рефлектира неговата исхрана и начин на живот и филозофија.

На своите патувања во 2018 година, тие ја посетија Хрватска со конечен заклучок дека Хрватска е прекрасна, но сепак е потценета како дестинација.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...